ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Στο  Σχολείο μας, κατά το σχολικό έτος 2023-2024, λειτουργεί Πρωινή Ζώνη καθώς και 6 τμήματα Ολοήμερου προγράμματος.

Η Πρωινή Ζώνη ξεκινά στις 07:00 π.μ. (υποδοχή 07:00 – 07:15, προετοιμασία 7:15-8:00 ). Προϋπόθεση για τη συμμετοχή μαθητή/τριας στην ΠΖ αποτελεί η εγγραφή και φοίτηση στο Ολοήμερο.

Το Ολοήμερο Πρόγραμμα αρχίζει τη λειτουργία του στις 13:20. Δύο από τα τμήματα ολοκληρώνουν το πρόγραμμα  στις 14:55 ενώ τα υπόλοιπα τέσσερα αποχωρούν στις 15:50 μ.μ.. Οι μαθητές συμμετέχουν σε αυτά με βάση τη δήλωση των γονέων κηδεμόνων. Αναλυτικά, το ωρολόγιο πρόγραμμα του ολοήμερου για τη φετινή σχολική χρονιά παρατίθεται παρακάτω.

Οι γονείς που θέλουν να επικοινωνήσουν με το σχολείο κατά τη διάρκεια της λειτουργίας του ολοήμερου μπορούν να καλούν στον τηλεφωνικό αριθμό 2310478104. Για την έκτακτη αποχώρηση μαθητή/τριας, για λόγους ασθένειας ή οικογενειακού προγραμματισμού, σε ώρα διαφορετική από την προβλεπόμενη, ο γονέας/κηδεμόνας/συνοδός,  κατά την παραλαβή, καλείται να υπογράψει μία δήλωση με τα στοιχεία του και την ώρα που παραλαμβάνει το παιδί.

Στη λήξη του ωραρίου, οι ενήλικες που παραλαμβάνουν τους μαθητές, τους περιμένουν έξω από την είσοδο του σχολείου. Είναι πολύ σημαντικό να προσέρχονται έγκαιρα για την παραλαβή τους. Κάθε καθυστέρηση δημιουργεί επιβάρυνση για την ασφάλεια των μαθητών που συνεχίζουν το μάθημα (οι εκπαιδευτικοί πρέπει έγκαιρα να επιστρέψουν στις τάξεις τους)  αλλά και ανησυχία στους μαθητές/τριες που περιμένουν να αποχωρήσουν.

Σας ευχαριστούμε θερμά για τη συνεργασία.

Από τη Διεύθυνση και το Σύλλογο Διδασκόντων

oloimero 1