Επίσκεψη εταίρων Erasmus στο δήμο Παύλου Μελά

Το πρωί της Τρίτης 9 Απριλίου 2019, μια 35μελή ομάδα μαθητών και των δασκάλων τους από το 2ο Δημοτικό Σταυρούπολης και από τα σχολεία 4 χωρών, επισκέφθηκαν το Δημαρχείο Παύλου Μελά, όπου τους υποδέχτηκαν ο Δήμαρχος Δημήτρης Δεμουρτζίδης, ο Αντιδήμαρχος Παιδείας Ιωσήφ Αράπογλου, ο Εντεταλμένος Στέφανος Βάρφης και ο Δημοτικός Σύμβουλος Αβραάμ Κωτσίδης, εκπαιδευτικός.

Η Διευθύντρια του σχολείου μας Σοφία Δάδη και οι εκπαιδευτικοί Αρετή Τζίμπουλα, Μαρία Χούνου, Εύη Σείδη, Φωτεινή Μητού, Νατάσα Μπακλατζή, Κατερίνα Χατζηαναστασίου, ενημέρωσαν τη Δημοτική Αρχή για το θετικότατο αντίκτυπο των συμπράξεων μεταξύ σχολείων από διάφορες χώρες με τις οποίες οι μαθητές βελτιώνουν σημαντικά τις κοινωνικές, πολιτιστικές και άλλες δεξιότητές τους, αλλά και τις γνώσεις πληροφορικής (ΤΠ) και ξένων γλωσσών.

Οι εκπαιδευτικοί από τα 4 φιλοξενούμενα σχολεία αναφέρθηκαν στα ευρωπαϊκά χρηματοδοτούμενα προγράμματα που φέρνουν πιο κοντά πολιτισμούς και συμπεριφορές με αποτέλεσμα την αποδοχή του διαφορετικού και της πολιτισμικής σύγκλισης των λαών.

Ο Δήμαρχος ευχαρίστησε τους δασκάλους και τους μαθητές για την εξαιρετική τιμή να προσέρθουν στο Δημαρχιακό κτίριο εκπρόσωποι της μαθητικής κοινότητας 4 ευρωπαϊκών χωρών και αναφέρθηκε στα πλεονεκτήματα της πόλης μας δίνοντας έμφαση στο μελλοντικό Μητροπολιτικό Πάρκο Παύλου Μελά αλλά και στα εκπαιδευτικά προγράμματα που εστιάζουν στην κοινωνική αλληλεγγύη, το σεβασμό στη διαφορετικότητα, την περιβαλλοντική ευαισθητοποίηση.

Στο τέλος αυτής της συνάντησης προσφέρθηκαν στους επικεφαλείς των σχολείων βιβλία σχετικά με την τοπική Ιστορία των Δημοτικών Κοινοτήτων του Δήμου Παύλου Μελά.

Κατηγορίες: Erasmus+. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.