Αναζητώντας την Ιθάκη

Την Τετάρτη στις 12 Ιουνίου 2019 και ώρα 19.00μ.μ. στο πνευματικό κέντρο “ΧΡ.ΤΣΑΚΙΡΗΣ” έγινε διάχυση του Erasmus+ KA1 προγράμματος “Μαθαίνω να διδάσκω την αποδοχή στην ψηφιακή τάξη”. Παρουσιάστηκαν οι δράσεις που έλαβαν χώρα τη φετινή σχολικί χρονιά στο σχολείο μας και στη συνέχεια τα παιδιά της Γ’ τάξης με τη βοήθεια τη δασκάλας τους κυρίας Νατάσας Μπακλατζή και της καθηγήτριας της θεατρικής αγωγής κυρίας Ελένης Κοτίτσα παρουσίασαν με πολλή αγάπη και ευαισθησία μια μικρή και συμβολική θεατρική  παράσταση με τίτλο «Αναζητώντας την Ιθάκη». Η παράσταση αφορούσε τον κατατρεγμένο πρόσφυγα που διωγμένος από την χώρα του εξαιτίας της φυλετικής του καταγωγής, της θρησκείας του, των πολιτικών του πεποιθήσεων, αναζήτησε καταφύγιο στην Ελλάδα. Κάποιοι υποστηρίζουν ότι η διαφορετικότητα είναι μιαρή. Αυτή η διαφορετικότητα όμως δίνει νόημα στη ζωή μας. Ένας ομοιόμορφος κόσμος θα ήταν τόσο….μα τόσο πληκτικός!

Κατηγορίες: Erasmus+, KA1, Διαφορετικότητα, Δράσεις, Ευρωπαϊκά Προγράμματα, Τάξη Υποδοχής, Τμήμα Ένταξης. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.