Εγγραφές για το σχολικό έτος 2024-2025

Oι εγγραφές μαθητών/τριών στα Δημόσια Νηπιαγωγεία και Δημοτικά Σχολεία της χώρας για το σχολικό έτος 2024-2025,
παρατείνονται μέχρι και την Τετάρτη 27 Μαρτίου 2024.

Η διαδικασία αίτησης εγγραφής

Ο γονέας – κηδεμόνας, αφού αυθεντικοποιηθεί με τους κωδικούς στο Taxisnet, θα επιλέξει το νηπιαγωγείο που αντιστοιχεί στην διεύθυνση κατοικίας του και θα υποβάλει ηλεκτρονικά την αίτηση εγγραφής του νηπίου καθώς και τα υπόλοιπα στοιχεία που απαιτούνται, μέσω της πλατφόρμας proti-eggrafi.services.gov.gr.

Η ίδια πλατφόρμα αυτοματοποιεί και τους μηχανισμούς διαχείρισης των αιτήσεων από τους διευθυντές των νηπιαγωγείων και από τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, για την τελική κατανομή των νηπίων σε σχολικές μονάδες.

Οι αιτούντες γονείς ενημερώνονται μέσω SMS για την εξέλιξη της αίτησής τους, καθώς και για κάθε πιθανή διόρθωση που θα διαπιστώνεται ότι αυτή χρειάζεται

Διαδικασία επαναφοίτησης μαθητών/τριών στα Νηπιαγωγεία για το σχολικό έτος 2024- 2025

ΕΠΑΝΑΦΟΙΤΗΣΗ

Έναρξη σχολικής χρονιάς!

Αγαπητοί γονείς,

με χαρά καλωσορίζουμε εσάς και τους αγαπημένους μας μαθητές στο Νηπιαγωγείο μας, για τη σχολική χρονιά 2023-24!

Ο καθιερωμένος αγιασμός θα γίνει τη Δευτέρα 11 Σεπτεμβρίου 2023 και ώρα 9:30 π.μ. στο προαύλιο του 13ου και 23ου Νηπιαγωγείου Καλαμάτας. Μετά το πέρας του αγιασμού θα δοθούν οδηγίες για θέματα που αφορούν στην εφαρμογή του ωρολογίου προγράμματος και τη γενικότερη λειτουργία του σχολείου.

Σας περιμένουμε!

Καλή σχολική χρονιά ♥️