Ο Άγιος Βασίλης στο σχολείο μας

Η κατασκευή μας είναι πανέμορφη και εύκολη να την κάνουν τα παιδιά στο σπίτι με μια μικρή βοήθεια από κάποιον ενήλικο.  Σήμερα λοιπόν θα  φτιάξουμε κάρτα με τον Αη Βασίλη :

Όποιο παιδάκι θέλει μπορεί να δει τις οδηγίες που βρίσκονται πιο κάτω και να το κατασκευάσει. Χρειαζόμαστε ένα χάρτινο πιάτο ,ένα κομμάτι τρίγωνο  κόκκινο χαρτόνι για το σκούφο, δύο κύκλους ,έναν κόκκινο και ένα λευκό, για την φούντα και την μύτη αντίστοιχα, κόλλα , ψαλίδι , μαρκαδόρο μαύρο.

Αφού ολοκληρώσουμε τα προηγούμενα βήματα, βάζουμε κόλλα στην γενειάδα του Αη Βασίλη και τοποθετούμε βαμβάκι. Η κάρτα μας είναι έτοιμη όμως λείπουν οι ευχές. Γράψτε παιδιά μου τις ευχές σας σε ένα χαρτί και κολλήστε το στο εσωτερικό της κάρτας!!

Κατασκευές και εργασίες

Οι κατασκευές σας παιδιά είναι πολύ όμορφες . Σήμερα θα χαρούμε τις δημιουργίες της Στελίνας, την ξεχωριστή φάτνη και το λαμπερό αστεράκι της. Επίσης θα δούμε τα γυαλιστερά δεντράκια της Ραφαηλίας και της Μαρίας -Ιωάννας, και τα γλυκά αγγελάκια τους!!! Μπράβο σας παιδιά!!

Παρακάτω θα βρείτε διάφορα φύλλα εργασίας για εκτύπωση. Όμως πρώτα δύο παζλ με τον αγαπημένο μας Αη Βασίλη!

Πηγή εικόνων: niniodromena, taniamanesi-kourou, bloglovin.com, kindergarten stories

Πηγές εικόνων: dreamkindergarten, e.k koukou, funnycoloring.com