EΓΓΡΑΦΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΤΟΣ 2020-2021

ΤΎΡΝΑΒΟΣ  13-5-2020

Σύμφωνα με την εγκύκλιο εγγραφών Φ.6/55114/Δ1/ 13-05-2020, οι εγγραφές νηπίων / προνηπίων που θα φοιτήσουν στο Νηπιαγωγείο το σχολικό έτος 2020-2021 θα γίνουν από 15 – 30 Μαΐου 2020.

Οι αιτήσεις  θα γίνουν ηλεκτρονικά από τους γονείς στην ηλεκτρονική διεύθυνση  https://proti-eggrafi.services.gov.gr/ (ΦΕΚ 1767/8-5-2020)

Στο Νηπιαγωγείο μας φέτος θα εγγραφούν υποχρεωτικά:

• ΝΗΠΙΑ – έτος  γέννησης  2015
  • ΠΡΟΝΗΠΙΑ– έτος γέννησης 2016
  • Η εγγραφή πρoνηπίου στο δεύτερο έτος του Νηπιαγωγείου γίνεται αυτεπάγγελτα χωρίς την προσκόμιση δικαιολογητικών.

Δείτε τις Οδηγίες Χρήσης Εφαρμογής για Κηδεμόνες   ΕΔΩ

Aπαιτούμενα δικαιολογητικά (όλα πρωτότυπα)

1. Αποδεικτικό διεύθυνσης κατοικίας (στην ηλεκτρονική αίτηση)

Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο φαίνεται η διεύθυνση κατοικίας του νηπίου, το οποίο πρέπει να είναι στο όνομα του πατέρα ή της μητέρας του νηπίου και η διεύθυνση να ανήκει οπωσδήποτε στη σχολική περιφέρεια του Νηπιαγωγείου.

Θα πρέπει να είναι ένα από τα παρακάτω αποδεικτικά διεύθυνσης κατοικίας :
– Λογαριασμός ΔΕΗ, ΔΕΥΑΤ, τελευταίου διμήνου
– Εκκαθαριστικό Σημείωμα Εφορίας (του προηγούμενου έτους)
– Μισθωτήριο ενοικίασης κατοικίας θεωρημένο από την Εφορία (παλαιό μισθωτήριο) ή

εκτυπωμένο από το TAXIS NET με αποδοχή ιδιοκτήτη και ενοικιαστή
– Συμβόλαιο αγοράς κατοικίας

Δικαιολογητικά που πρέπει να προσκομίσουν οι γονείς στο Νηπιαγωγείο

1. Βιβλιάριο Υγείαςτου νηπίου (γαλάζιο βιβλιάριο εμβολίων) ή προσκόμιση άλλου στοιχείου στο οποίο να φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.

1. Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή  Μπορείτε να εκτυπώσετε το έντυπο από εδώ: (ΑΔΥΜ)
    Συμπληρώνεται από τον παιδίατρο. Για το νήπιο που θα συνεχίσει τη φοίτησή του στο
    ίδιο νηπιαγωγείο και δεύτερη χρονιά, δεν απαιτείται νέο ΑΔΥΜ.
  1.   Στην περίπτωση των μαθητών/-τριών με αναπηρία ή ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες οι

γονείς συνυποβάλλουν γνωμάτευση από Κ.Ε.Σ.Υ. ή δημόσιο ιατροπαιδαγωγικό κέντρο        ή άλλη αρμόδια δημόσια υπηρεσία.

Αν οι γονείς είναι διαζευγμένοι, είναι απαραίτητη η δικαστική απόφαση επιμέλειας.

Αν το παιδί πάσχει από χρόνια ασθένεια, είναι απαραίτητη η σχετική ιατρική γνωμάτευση.

Για την εγγραφή του παιδιού στο Προαιρετικό Ολοήμερο πρόγραμμα χρειάζεται

και οι δύο γονείς να προσκομίσουν:

– Βεβαίωση εργασίας ή
– Βεβαίωση του ασφαλιστικού φορέα ή το πιο πρόσφατο ειδοποιητήριο πληρωμής του

τρέχοντος έτους αν είναι αυτοαπασχολούμενοι ή

– Κάρτα ανεργίας αν είναι άνεργοι ή
– Αποδεικτικό στοιχείο αν ανήκουν σε ευπαθείς και ευάλωτες κοινωνικές ομάδες όπως: πολύτεκνοι, τρίτεκνοι, μονογονεϊκές οικογένειες, γονείς με χρόνιες παθήσεις, ενταγμένοι σε πρόγραμμα απεξάρτησης, φυλακισμένοι, πολίτες τρίτων χωρών που διαμένουν σε κέντρα ή σε δομές φιλοξενίας ή πολίτες τρίτων χωρών της Ύπατης Αρμοστείας του ΟΗΕ.

Προϋποθέσεις συμμετοχής μαθητών στο τμήμα πρόωρης υποδοχής :

1. Στο τμήμα πρόωρης υποδοχής δικαίωμα συμμετοχής έχουν νήπια/προνήπια τα οποία είναι εγγεγραμμένα και φοιτούν στο ολοήμερο πρόγραμμα.
    2. Ο ελάχιστος αριθμός για τη λειτουργία του τμήματος πρόωρης υποδοχής είναι τα 5 νήπια/προνήπια.
  2. Ώρα προσέλευσης 7:45-8:00

ΩΡΑΡΙΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟΥ

Υποχρεωτικό Πρωινό Πρόγραμμα 08.15 – 13.00

Ολοήμερο Προαιρετικό Πρόγραμμα 13.00-16.00

Πρόωρη αποχώρηση νηπίων/προνηπίων από το Ολοήμερο Πρόγραμμα δεν προβλέπεται.

Για να μπορέσουν να εξυπηρετηθούν όλοι οι ενδιαφερόμενοι γονείς χωρίς να υπάρξει συνωστισμός, θα πρέπει πρώτα να επικοινωνήσουν τηλεφωνικώς με το νηπιαγωγείο για να οριστεί η ακριβής ημέρα και ώρα που θα προσέλθουν, με τα δικαιολογητικά που πρέπει να προσκομίσουν για την εγγραφή.

ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ
Ματίνα Πατσάκα
τηλέφωνο: 2492024220 (ώρες 10.00 -13.00)
email: mail@1nip-tyrnav.lar.sch.gr

Μητρότητα στη φύση

Αγαπημένα μας παιδιά,
την Κυριακή είπαμε Χρόνια Πολλά στις μανούλες μας, τους δώσαμε φιλάκια και τους κάναμε τεράστιες αγκαλιές!!! Για σκεφτείτε όμως, μόνο οι άνθρωποι έχουν τη μαμά τους να τους αγκαλιάζει και να τους φροντίζει; Όχι βέβαια! Μαμά έχουν όλα τα ζωντανά πλάσματα στη γη. Τα ζώα, τα πουλιά, τα ψάρια!..
Μπορείτε να δείτε όμορφες εικόνες με μαμάδες και παιδιά, με διάφορα ζώα στη φύση, παρακάτω. Θα δείτε πώς ταΐζουν τα παιδάκια τους, πώς τα προστατεύουν, πώς τα μεταφέρουν, πώς τα φροντίζουν! Και πιο κάτω μπορείτε να δείτε γλυκές εικόνες που σίγουρα θα σας θυμίσουν την ασύγκριτη  αγκαλιά της μαμάς σας!!
Ένα τρυφερό βιντεάκι  με γλυκές αγκαλιές,ΕΔΩ

Αφού δείτε τις εικόνες, θα θέλαμε

• να γράψετε, ποια ζώα αναγνωρίσατε
  • να γράψετε τα ονόματά τους όπως μπορείτε.  Λέμε τη λέξη και γράφουμε τις φωνούλες, τα γράμματα, που ακούμε
  • να μετρήσετε και να γράψετε δίπλα στο όνομα του ζώου, πόσα παιδάκια έχει, δηλαδή τον αριθμό
  • να μετρήσετε πόσα ζώα είδατε, πόσα πουλιά και πόσα ψάρια
  • να ζωγραφίσετε αυτό που σας άρεσε περισσότερο.
Η παρουσίαση ppt  “Μητρότητα στη Φύση” είναι από την κ. Καλλιόπη Κύρδη,
Υπεύθυνη Πολιτιστικών Θεμάτων, Διεύθυνση Εκπαίδευσης Α΄ Αθήνας

,Κάποια φύλλα για να εκτυπώσει όποιος μπορεί.

Και ας θυμηθούμε το γράμμα Μ. Όπως ΜΑΜΑ!!! Αν δεν μπορείτε να εκτυπώσετε τα παρακάτω φύλλα ,δεν πειράζει,μπορείτε να τα κάνετε μόνοι σας στο σπίτι. Μπορεί η μαμά σας ,να φτιάξει ένα μεγάλο Μ ,σε ένα φύλλο χαρτί, και εσείς να το κόψετε και να το ζωγραφίσετε.Επίσης να  γράψετε  το γράμμα Μ ,να ζωγραφίσετε αντικείμενα που το όνομά τους αρχίζει από Μ, και να γράψετε τις λέξεις τους.

Μια αστεία ιστορία με το Μ.