Προτεινόμενες δραστηριότητες για το Τμήμα Ένταξης του σχολείου μας

Τώρα που τα παιδιά μας είναι στο σπίτι, με τη βοήθεια της μαμάς ή του μπαμπά μπορούν να ασχοληθούν τόσο με δραστηριότητες του κοινού προγράμματος, όσο και με τις προτεινόμενες για το Τμήμα Ένταξης, με τις οποίες φυσικά μπορούν να ασχοληθούν όλοι οι μικροί μας μαθητές.
ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ
1) Με καπάκια και πλαστελίνη
Ένας διασκεδαστικός τρόπος για να κατανοήσουν τα παιδιά την έννοια του κάθε αριθμού, καθώς και τις έννοιες “περισσότερο-λιγότερο” και “μικρότερο-μεγαλύτερο”
Οδηγίες: Κολλάμε στα καπάκια τους αριθμούς όπως φαίνεται στη φωτογραφία.Το παιδί βάζει τα καπάκια στη σειρά απο το 1-5 και μετά με την πλαστελίνη φτιάχνει μπαλάκια ( ‘η μπαλάκια που θα φτιάξει απο χαρτί). Πάνω απο κάθε αριθμό πρέπει να βάλει όσα μπαλάκια λέει ο αριθμός που έχει το καπάκι, δηλαδή πάνω απο το 1 ενα μπαλάκι, πάνω απο το 2 δυο μπαλάκια κ.τ.λ.Με αυτό τον τρόπο το παιδί κατανοεί την ποσότητα των αριθμών καθώς και οτι το 4 είναι μεγαλύτερο απο το 1 γιατί έχει περισσότερα μπαλάκια πλαστελίνης, και οτι το 2 είναι μικρότερο απο το 5 κ.λ.π.
2) Φράουλες, αριθμοί και ποσότητες
Εκπαιδευτική δραστηριότητα για να μάθουν τα παιδιά να αντιστοιχίζουν τον κάθε αριθμό με την αντίστοιχη ποσότητα και έτσι να φτιάξουν τις φράουλες
Οδηγίες και τρόποι που μπορούμε να παίξουμε: Σχεδιάζουμε τις φράουλες και κόβουμε όπως φαίνεται και στην εικόνα
1 Το παιδί βάζει τις φράουλες στη σειρά απο το 1-6
2 Τοποθετούμε τα μέρη των φραουλών με τους αριθμούς στη σειρά τη μια δίπλα στην άλλη και το παιδί θα πρέπει να πάρει μια κάρτα με τα κυκλάκια κάθε φορά και αφού τα μετρήσει προσεκτικά να αναγνωρίσει τον αντίστοιχο αριθμό και έτσι να ολοκληρώσει όλες τις φράουλες.
3 Μπορούμε σε επόμενο βήμα να μπερδέψουμε τους αριθμούς με τις ποσότητες και το παιδί να βρεί τα λάθη και να τα διορθώσει.
ΧΡΩΜΑΤΑ
1) Το λουλούδι και τα πέταλα

Ένα διασκεδαστικό παιχνίδι για να ξεχωρίζουν οι μαθητές μας τα χρώματα και να ενισχυθεί η παρατηρητικότητα και ο συντονισμός χεριού-ματιού
Οδηγίες: Σχεδιάστε τα λουλούδια σε διάφορα χρώματα και αντίστοιχα τα πέταλά τους, όπως φαίνεται και στην εικόνα.Αφού κόψουμε τα πέταλα που σχεδιάσαμε,ζητάμε απο το παιδί να τοποθετήσει κάθε πέταλο πάνω στο λουλούδι με το ίδιο χρώμα
2) Οι πεταλούδες και τα χρώματα

Στόχοι της δραστηριότητας είναι η εκμάθηση των χρωμάτων και η ενίσχυση της συγκέντρωσης, της παρατηρητικότητας  της λεπτής κινητικότητας και της λεπτής κινητικότητας του μαθητή
Οδηγίες: Σχεδιάζω και κόβω τις πεταλούδες σε διάφορα χρώματα όπως φαίνεται και στις εικόνες.Το παιδί καλείται να ολοκληρώσει τις πεταλούδες  βρίσκοντας την άλλη μισή με το ίδιο χρώμα.