Βήματα για τη ζωή-1ος βοηθός τάξης!!!

978 960 556 026 3 300x248

Πρόκειται για ένα ολοκληρωμένο πρόγραμμα παρέμβασης ατομικών και κοινωνικών δεξιοτήτων.
Στόχος: Να διδαχθούν τον τρόπο να σκέφτονται και να αποκτήσουν τις δεξιότητες εκείνες, που θα τα βοηθήσουν να αναγνωρίζουν και να διαχειρίζονται τα συναισθήματά τους,  να αποφεύγουν τις συγκρούσεις, και να παίρνουν σωστές αποφάσεις για να λύνουν τα προβλήματά τους.
Προσδοκώμενα αποτελέσματα:

• ανάπτυξη δεξιοτήτων φιλίας
  • ανάπτυξη συνεργασίας και ικανότητας συγκέντρωσης και προσοχής
  • καλλιέργεια αυτοεκτίμησης
  • αποφυγή θυματοποίησης καθώς και λεκτικής και σωματικής επιθετικότητας
  • ανάπτυξη ενσυναίσθησης

Ο ρόλος του βοηθού της τάξης

Για την ανάπτυξη της αυτοεκτίμησης  τα παιδιά σταδιακά γίνονται βοηθοί της τάξης.
Κάθε εβδομάδα με κλήρωση, ένα παιδί γίνεται το τιμώμενο πρόσωπο, φοράει ειδικό μενταγιόν και έχει τη δική του θέση δίπλα στη Νηπιαγωγό.

Βήματα για τη ζωή – Ξεκίνημα προγράμματος

Παρουσιάστηκε λοιπόν η γωνιά του βοηθού και εξηγήθηκε τι είναι ο Βοηθός και τι θα κάνει. Αφού συζητήσαμε με τα παιδιά την αναγκαιότητα του βοηθού  φτιάξαμε τον πίνακα του Βοηθού που θα αναρτάτε το υλικό που θα φέρνει από το σπίτι του για να μας παρουσιάσει τον εαυτό του πχ. φωτογραφίες οικογενειακές , προσωπικές , το αγαπημένο του παραμύθι και το αγαπημένο του παιχνίδι.

Ο Βοηθός βέβαια σαν τιμώμενο πρόσωπο θα έχει την δική του καρέκλα και θα κάθεται δίπλα στην κυρία!!

Βοηθός θα γίνεται ένα παιδί  κάθε εβδομάδα μετά  από κλήρωση που θα κάνει ο προηγούμενος βοηθός. Τα ονόματα των παιδιών βρίσκονται στο βάζο που λέει «εγώ δεν έγινα βοηθός» και όταν ένα παιδί γίνει βοηθός το όνομά του θα μπαίνει στο κουτί που γράφει «εγώ έγινα βοηθός». Έτσι η επιλογή θα είναι τυχαία και τα παιδιά δεν θα μπερδεύονται .. Βέβαια ο Βοηθός θα έχει και κάτι που θα τον διακρίνει …πχ. θα φοράει μία κονκάρδα.

Χρήση των φιλοφρονήσεων
Τα παιδιά μαθαίνουν να χρησιμοποιούν λέξεις αλλά και εκφράσεις που δηλώνουν ευγένεια και θαυμασμό
Πρέπει να κατανοήσουν πως είναι σημαντικό να λέμε στον φίλο μας, τι μας αρέσει στην εξωτερική του εμφάνιση, αλλά, κυρίως τι μας αρέσει στο χαρακτήρα του και πόσο καλός είναι στις διάφορες δεξιότητες.

Διαβάσαμε το βιβλίο: Ευχαριστώ, παρακαλώ ευγενικά θα πω!

9e876263 5467 4fea b883 c77a3b23cf9f

8 10 9 13 12 17 unnamed 1 unnamed 2 unnamed

Πρώτη βοηθός για φέτος ήταν η Γεωργία. Η μαμά της κ. Χάϊδω, μας μίλησε για τη Γεωργία,εμείς είπαμε το αγαπημένο της τραγούδι,παίξαμε ένα παιχνίδι με τα σχήματα και της δώσαμε το βραβείο βοηθού με τις φιλοφρονήσεις των συμμαθητών της. Στο τέλος η Γεωργία έδωσε κεράσματα στα παιδιά για να τους ευχαριστήσει.

Επίσης την Παρασκευή 7 Οκτωβρίου άρχισε και η δανειστική βιβλιοθήκη μας.

Τα παιδιά δανείστηκαν το αγαπημένο τους παραμύθι και αφού τους το διαβάσουν οι γονείς τους θα το επιστρέψουν τη Δευτέρα αφού ζωγραφίσουν στο σχετικό φύλλο ότι τους έκανε εντύπωση.

Τις τσάντες των παραμυθιών τις έκανε δώρο στο νηπιαγωγείο μας η μαμά του Χριστόφορου κ. Έλενα.

Ευχαριστούμε πολύ!!!

Γενέθλια Βασιλικής στο νηπιαγωγείο μας!

Την Τρίτη 27 Σεπτεμβρίου είχε γενέθλια η Βασιλική στο νηπιαγωγείο μας. Μας κέρασε κι εμείς της ευχηθήκαμε Χρόνια πολλά, και της κάναμε δώρο ένα άλμπουμ με ζωγραφιές όλων των συμμαθητών της.