Ο Μήνας των λουλουδιών

Χρόνια Πολλά με υγεία σε μικρούς και μεγάλους! Γιορτάσαμε το Πάσχα μαζί με τις οικογένειές  μας και αναμένουμε την επιστροφή σιγά σιγά στην καθημερινότητά μας!

Δε ξέρουμε ακόμη τι θα γίνει με τα σχολεία μας!!!

Ευχόμαστε  να είστε όλοι καλά και να ξέρετε μας  λείπετε πολύ,οι φατσούλες σας,οι φωνές σας,τα γέλια σας …μακάρι να τα πούμε σύντομα από κοντά …

Αγαπητοί γονείς ,αυτός ο τρόπος επικοινωνίας,σύμφωνα  και με την απόφαση του συλλόγου διδασκόντων,είναι ο ασφαλέστερος τρόπος για ασύγχρονη εκπαίδευση και μέσω του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου.

Ας ξεκινήσουμε με τα λουλούδια για να υποδεχτούμε τον τελευταίο μήνα της Άνοιξης,τον Μάιο.

• Σκεφτείτε και πείτε   πέντε(5 ) ονόματα λουλουδιών
  • Ψάξτε για λουλούδια μέσα στα βιβλία και τα παραμύθια σας και πείτε το όνομά τους.
  • Ξέρετε ονόματα ανθρώπων ,που πήραν το όνομά τους από κάποιο λουλούδι ή φυτό; (Μαργαρίτα,Μυρτώ,Γαρυφαλιά,Τριαντάφυλλος)
  • Πού αλλού βλέπουμε λουλούδια, εκτός από τους κήπους;;; (γιορτές,γάμους,βαφτίσεις,εξοχή,ανθο πωλείο,αρώματα..)

Μετρώ τα λουλούδια και βρίσκω το σωστό αριθμό

Ζωγραφίστε ή φτιάξτε λουλούδια,δείτε μερικές ιδέες και περιμένουμε να μας στείλετε τα έργα σας!

ΛΟΥΛΟΥΔΟΝΟΜΑ                                                      ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΛΑΜΗ                          ΜΕ ΚΑΠΑΚΙΑ

ΜΕ ΜΠΑΤΟΝΕΤΕΣ

ΜΕ ΤΟ ΠΗΡΟΥΝΙ

ΜΕ ΧΑΡΤΙΑ ΑΠΟ ΓΛΥΚΑ Ή ΚΑΡΑΜΕΛΕΣ ΚΑΙ ΡΟΛΑ

”Μπορείς να κόψεις όλα τα λουλούδια, αλλά δεν μπορείς να εμποδίσεις την Άνοιξη να’ ρθει” είχε γράψει ο Pablo Neruda

αλλά και ο Οδυσσέας Ελύτης αναφέρει χαρακτηριστικά : “Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις, τη φτιάχνεις”.