Ο “Ούσκο” στο σχολείο μας!

Τη Δευτέρα, 4 Δεκεμβρίου, υποδεχθήκαμε στο σχολείο μας την εκπαιδευτικό και συγγραφέα Μαίρη Τσόγκα.

Με αφορμή την 3η Δεκεμβρίου, Παγκόσμια Ημέρα για τα Άτομα με Αναπηρίες, μας είχε ήδη κρατήσει συντροφιά το βιβλίο της, ο “Ούσκο”, το πονεμένο αρκουδάκι, από την προηγούμενη εβδομάδα, όταν διαβάσαμε στις τάξεις μας την ιστορία του.

Συγκινηθήκαμε, προβληματιστήκαμε, ευαισθητοποιηθήκαμε και δραστηριοποιηθήκαμε με τον δικό μας δημιουργικό τρόπο, έτσι ώστε η αναπηρία και η διαφορετικότητα να μπορεί να “μιλά” στην καρδιά και στο νου τόσο τον δικό μας όσο και των συνανθρώπων μας, όχι μόνο σε ειδικές περιστάσεις, αλλά στην καθημερινότητά μας. Όπως αξίζει σε αυτούς τους ανθρώπους (και στα ζώα) και όπως δικαιούνται.

OUSKO 10    OUSKO 12

OU 1    OUSKO 11

OU 2    OU 6

OU 5    OU 4

Ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας την αγαπημένη συγγραφέα για τις ξεχωριστές στιγμές που περάσαμε μαζί της! Κι όπως είπαν και τα παιδιά στο γράμμα τους. “Ούσκο, σ’ αγαπάμε πολύ και να ξέρεις ότι έχουμε την ψυχή σου και όταν κοιμόμαστε σε βλέπουμε στα όνειρά μας…”.

oysko 1 1    oysko 2
oysko 4     oysko 6

oysko 3      oysko 7

Ας ακούσουμε εδώ, και το τραγούδι του “Ούσκο”!
oysko 5