Αρχική » Εκδρομές – επισκέψεις

Βουλή-Αθήνα 2019

Βεργίνα και Κίκονες

Εκπαιδευτική εκδρομή

Σήμερα Τρίτη 19 Μαρτίου 2019 πραγματοποιήθηκε η εκπαιδευτική εκδρομή της Γ’ γυμνασίου στην Ζυθοποιία Μακεδονίας Θράκης «Βεργίνα» και στην οινοποιία «Κίκονες».

Η ξενάγησή μας ξεκίνησε από την ζυθοποιία Βεργίνα όπου μάθαμε για την ιστορία της εταιρίας, τον τρόπο παραγωγής της μπύρας, τη διαδικασία ζύμωσης, τον τρόπο λειτουργίας της επιχείρησης και τα μελλοντικά της σχέδια. Οι εργαζόμενοι μας υποδέχτηκαν με ένα κρύο τσάι του βουνού σε ένα όμορφο περιβάλλον και μας οδήγησαν μέσα στις εγκαταστάσεις της επιχείρησης για να δούμε όλα τα στάδια της ζυθοποίησης. Ιδιαίτερη εντύπωση μας προκάλεσε η άριστη οργάνωση, το καθαρό περιβάλλον, οι κανόνες ασφαλείας που υπάρχουν, τα τεχνολογικά εξελιγμένα μηχανήματα, το εργαστήριο χημείας και φυσικά η διάθεση των στελεχών να μας ξεναγήσουν και να λύσουν τις απορίες μας. Στη συνέχεια επιβιβαστήκαμε στα λεωφορεία μας και σε λίγη ώρα φτάσαμε στο κτήμα «Κίκονες». Εκεί μας υποδέχτηκαν οι ιδιοκτήτες Μελίνα και Βασίλης Τάσσου. Μας ξενάγησαν στο χώρο του οινοποιείου εξηγώντας μας λεπτομερώς τον τρόπο παραγωγής του κρασιού και μερικά μυστικά του. Φεύγοντας μας χάρισαν αναμνηστικά μπρελόκ για να θυμόμαστε την επίσκεψή μας στους Κίκονες.

Ήταν μια όμορφη εκδρομή που μας πρόσφερε νέες γνώσεις αλλά και περηφάνια για τον τόπο μας, που διαθέτει επιχειρήσεις οι οποίες κάνουν γνωστή τη Θράκη σε όλο τον κόσμο.

Εκαιδευτική εκδρομή στο Τμήμα Μοριακής Βιολογίας του ΔΠΘ

Στις 19/2/19 πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη της Γ’ γυμνασίου στο Τμήμα Μοριακής Βιολογίας και Γενετικής και στο Τμήμα Ιατρικής της Αλεξανδρούπολης. Τα παιδιά παρακολούθησαν εργαστήρια που είχαν να κάνουν με τις ομάδες αίματος υπό την επίβλεψη της Αναπλ.καθηγήτριας κ.Χλίχλιας Αικατερίνης και των συνεργατών της. Επίσης τους δόθηκε διάλεξη με θέμα τις αιματολογικές κακοήθειες από τον καθηγητή κ.Κοτσιανίδη Ιωάννη. Η επίσκεψη ολοκληρώθηκε με επιτυχία και η διαγωγή των μαθητών μας ήταν εξαιρετική , αφήνοντας τις καλύτερες εντυπώσεις. Στόχος αυτής της επίσκεψης ήταν να έρθουν τα παιδιά σε επαφή με την τριτοβάθμια εκπαίδευση και να πάρουν μια γεύση από τα συγκεκριμένα πανεπιστημιακά τμήματα.

Ευχαριστούμε πολύ τους κ.κ Καθηγητές για την φιλοξενία και την πολυτιμη προσφορά τους σ αυτήν την διδακτική επίσκεψη του σχολείου μας.

alex2

alex1

alex3

Θάσος 2018

Βουλή 2018

Οι αναμνήσεις μας από την εκδρομή στην Αθήνα!!!!