Αρχική » Δραστηριότητες » Εθελοντισμός

Εθελοντισμός

Επίσκεψη στο Σύλλογο Περπατώ

Στις 8 Φεβρουαρίου 2013 με την ομάδα του Εθελοντισμού του σχολείου μας επισκεφτήκαμε το σύλλογο ατόμων με κινητικά προβλήματα ΠΕΡΠΑΤΩ. Εκεί συναντήσαμε την υπεύθυνη του Συλλόγου και τέσσερις φοιτητές του τμήματος Κοινωνικής διοίκησης του ΔΠΘ από τους οποίους μάθαμε πολλά για τη λειτουργία του συλλόγου αλλά και τη διαφορά του κοινωνικού λειτουργού με τον ψυχίατρο. Προσφέραμε στο Σύλλογο 200 Ευρώ, έσοδα από διάφορες δημιουργίες και δράσεις μας. Μετά από λίγο ήρθε ο Σπύρος ένας έφηβος όπως όλοι με ιδιαίτερη αίσθηση του χιούμορ, με κινητικά προβλήματα που πηγαίνει Α’ λυκείου και με πολλά ενδιαφέροντα. Μας μίλησε για τις δυσκολίες που συναντά κάθε μέρα στους δρόμους και στα καταστήματα αλλά μας τόνισε οτι η Κομοτηνή είναι μια από τις πιο προσβάσιμες πόλεις στην Ελλάδα. Στη συνέχεια μας μίλησε για το πολυάσχολο καθημερινό του πρόγραμμα. Τέλος μας είπε για τα μελλοντικά του σχέδια και όνειρα όπως επίσης και για το επάγγελμα που θέλει να ακολουθήσει που είναι η σκηνοθεσία.  Χαρήκαμε πραγματικά που τον γνωρίσαμε και του ευχόμαστε να τα καταφέρει.

Σάρρου Αργυρώ, Β4

Επισκεφτείτε τον δικτυακό τόπο του συλλόγου Περπατώ http://www.perpato.gr/ και δείτε το άρθρο τους για την επίσκεψή μας κάτω από το μενού Νέα.

Eγκαίνια του Κέντρου Στήριξης Παιδιού και Οικογένειας

Στις 16 Νοέμβριου του 2012 και ώρα 7 και μισή ένα τμήμα τις ομάδας αγωγής  υγείας με θέμα τον εθελοντισμό αφού έλαβε επίσημη πρόσκληση, παρουσιάστηκε στα εγκαίνια του Κέντρου Στήριξης Παιδιού και Οικογένειας του Παιδικού Χωριού SOS, στην Κομοτηνή.
Εκεί ήταν προσκεκλημένοι πολλοί  επώνυμοι και άνθρωποι με πολλά αξιώματα όπως ο δήμαρχος, ο περιφερειάρχης και φυσικά εμείς, η ομάδα του εθελοντισμού. Στα εγκαίνια πρώτα ακούστηκαν κάποιοι πολλοί όμορφοι λόγοι και έπειτα οι μελωδικές φωνές των παιδιών της χορωδίας του ωδείου Θράκης, που ήταν πραγματικά απολαυστικές. Τέλος αφού πληροφορηθήκαμε για το τι είναι τα παιδικά χώρια SOS, ποιός είναι ο σκοπός τους, πώς λειτουργούν και πώς μπορούμε να συνεισφέρουμε οδηγηθήκαμε στον υπερφορτωμένο μπουφέ, τον οποίο και τιμήσαμε δεόντως. Συνοψίζοντας θα λέγαμε ότι η ομάδα του εθελοντισμού παρευρέθη στα εγκαίνια αυτής της ανθρωπιστικής οργάνωσης, συμμεριζόμενη τις απόψεις και τον σκοπό της.

Επίσκεψη Αλέξανδρου Ταξιλδάρη στο σχολείο μας

ethel

Με αφορμή τον γερμανικό διαγωνισμό με θέμα Mein Sportidol δηλαδή το πρότυπο μου στον αθλητισμό, και κατόπιν επιθυμίας των μαθητών, ο παραολυμπιονίκης κολύμβησης Αλέξανδρος Ταξιλδάρης επισκέφθηκε το σχολείο μας, όπου και παραχώρησε συνέντευξη στο τμήμα Α2.

Ιδιαίτερης μνείας χρήζει το γεγονός ότι η εκδήλωση έγινε στην γερμανική γλώσσα, με τον προσκεκλημένο αθλητή του τόπου μας να απαντά με χαρακτηριστική άνεση σε όλα τα ερωτήματα που του έθεταν οι μαθητές. Στην αρχή της συνέντευξης οι μαθητές ρώτησαν τον Αλέξανδρο επιθυμώντας να τον γνωρίσουν καλύτερα σχετικά με τις σπουδές και τα χόμπι του, για να ακολουθήσουν ερωτήματα που αφορούσαν  στους παραολυμπιακούς αγώνες, την ένταση και την διάρκεια των προπονήσεων στα πλαίσια της προετοιμασίας για τις αθλητικές  διοργανώσεις που έχει συμμμετάσχει. Πολύ ενδιαφέρον ήταν το ερώτημα που απευθύνθηκε για τις σχέσεις φιλίας που έχει αναπτύξει ο πρωταθλητής με αθλητές άλλων χωρών, ενώ οι μαθητές δεν παρέλειψαν να ζητήσουν την άποψη του καλεσμένου για την μάστιγα του ντόπινγκ. Αξίζει να αναφερθεί επίσης ότι οι μαθητές καθ όλη την διάρκεια της συνέντευξης πρόθυμα μετέφρασαν τις ερωτήσεις και τις απαντήσεις στους συμμαθητές τους που δεν είχαν διδαχτεί γερμανικά. Κατόπιν την σκυτάλη πήρε η ομάδα του εθελοντισμού, με την συζήτηση σε αυτή την φάση να γίνεται στην ελληνική γλώσσα. Η ομάδα ήθελε να μάθει από τον Αλέξανδρο που τυγχάνει ως γνωστόν και πρόεδρος του εθελοντικού συλλόγου ΠΕΡΠΑΤΩ, τι μπορεί να κάνει για να βοηθήσει τον σύλλογο, να μάθει περισσότερα για τον σύλλογο και τον εθελοντισμό.

ethel