Αρχική » Εκδηλώσεις » 25η Μαρτίου

25η Μαρτίου

Σχολική γιορτή για την επέτειο

της 25ης Μαρτίου 1821

Την Παρασκευή 22 Μαρτίου 2019 πραγματοποιήθηκε η καθιερωμένη σχολική γιορτή του σχολείου μας για τον εορτασμό της επετείου της 25ης Μαρτίου 1821. Την γιορτή επιμελήθηκαν οι φιλόλογοι κ.Χρύσα Γκουμπίλη, κ. Τάνια Μαργαρίτη και κ. Ελπίδα Παπαδοπούλου σε συνεργασία με τον καθηγητή μουσικής κ. Γιώργο Πενέτη. Το χορευτικό συγκρότημα προετοίμασε ο γυμναστής κ.Ηλίας Καρράς.

25η Μαρτίου 2018

flag

Σήμερα 23-3-2018 πραγματοποιήθηκε, στο αμφιθέατρο του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης, η εκδήλωση για την επέτειο της 25ης Μαρτίου 1821, για την σχολική χρονιά 2017 – 2018 . Υπεύθυνοι της γιορτής οι φιλόλογοι του σχολείου μας κ.Τριανταφυλλίδου και κ.Ψάλτου. Τη μουσική επιμέλεια είχε ο καθηγητής κ. Πενέτης, ενώ το χορευτικό συγκρότημα του σχολείου μας προετοίμασε ο κ. Καρράς.

Γιορτή 25ης Μαρτίου 2016

«Αφηγητής Α: Ήταν καιροί που οι πρόγονοί μαυ πήραν τη μεγάλην απόφαση ν’ αποτινάξουν το σκοτάδι που πλάκωνε τον τόπο. Αν μια φορά, συλλογιέμαι, ξανάγινε ο Έλληνας ν’ αντιπαλέψει το κακό, δεν μένει παρά να βρω τι ήταν εκείνο που τον έθρεψε, τον στέριωσε, τον έσπρωξε να φανερώσει το μεγαλείο της φυλής.

Αφηγητής Β: Αυτό το πρόσωπό μου το ελληνικό μέσα στην ιστορία αναζητώ να φανερώσω, για να φωτίσει το βήμα μου στους δύσκολους σημερινούς καιρούς. Και να, μονάχα τώρα καταλαβαίνω πως έφτασε ο καιρός να εξομολογηθούμε πως πληρώνουμε σαν χώρα και σαν λαός όχι τα δανεικά, αλλά τα ιδανικά που ξεπουλήσαμε, πως μάθαμε όλοι να ρωτάμε πόσο κοστίζουν τα πράγματα, αλλά λησμονήσαμε να αναλογιστούμε πόσο αξίζουν….»

Απόσπασμα από τα κείμενα που διαβάστηκαν στην γιορτή.

Παρέλαση 25ης Μαρτίου 2015

Παρέλαση 25ης Μαρτίου 2013

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας, με σύμμαχο τον καιρό και το χειροκρότημα του κόσμου, παρέλασαν σήμερα τιμώντας εκείνους που ξεσηκώθηκαν για την ελευθερία μας.