Αρχική » Διάφορες

Διάφορες

Κάλαντα στο γηροκομείο

Παραμονή των γιορτών μία ομάδα μαθητών του σχολείου επισκέφτηκε το γηροκομείο της πόλης για να τραγουδήσει τα κάλαντα.

img 3134

Ευχές για καλές γιορτές

συνεργάστηκαν οι μαθητές:

Γρηγοριάδης Ραφαήλ -Καραφύλλης Νίκος -Κοκκίνη Θεοδώρα -Κουλεδάκη Ελευθερία -Κουτσογιάννης Γιάννης -Παδαρλή Γιουσούφ Αϊσεγκιούλ

2η άσκηση σεισμού

Μετά από απόφαση του συλλόγου καθηγητών θα γίνεται άσκηση σεισμού πριν την έναρξη κάθε περιπάτου.

1η άσκηση σεισμού

Την Παρασκευή 27 Σεπτεμβρίου έγινε η πρώτη άσκηση σεισμού για το σχολικό έτος 2019-2020. Ο υπεύθυνος καθηγητής πολιτικής προστασίας, κ Καρράς Η. ενημέρωσε τους μαθητές για το φυσικό φαινόμενο του σεισμού και έδωσε οδηγίες για τις απαραίτητες ενέργειες πριν, κατά τη διάρκεια και έπειτα από ένα σεισμό. Ακολούθησε η άσκηση ώστε μαθητές και καθηγητές να είναι σε θέση να αντιδράσουν ψύχραιμα σε περίπτωση σεισμού. Οι μαθητές ακολούθησαν τις οδηγίες εκκένωσης του κτιρίου και συγκεντρώθηκαν στον αύλειο χώρο όπου έγινε η καταμέτρηση.

Η άσκηση ολοκληρώθηκε με επιτυχία.

Ενημέρωση για την σωστή χρήση των φαρμάκων

Την Πέμπτη 21 Δεκεμβρίου οι μαθητές του σχολείου ενημερώθηκαν από τον πρόεδρο του Φαρμακευτικού συλλόγου ν. Ροδόπης κ. Τσαπέκο Αλέξανδρο για τη σωστή χρήση των φαρμάκων. Η ομιλία πραγματοποιήθηκε στο αμφιθέατρο της παλιάς Νομικής Σχολής, παρουσία των μαθητών και των τριών τάξεων, του συνόλου των καθηγητών και της διευθύντριας. Η παρουσίαση του κ.Τσαπέκου τράβηξε το ενδιαφέρον των μαθητών που παρακολούθησαν με προσήλωση και απηύθυναν σχετικές ερωτήσεις στο τέλος της ενημέρωσης. Ακολούθησε ομιλία από τον ορθοπεδικό κ.Κουτρούμπα Ιωάννη, γιατρό του Σισμανόγλειου νοσοκομείου Κομοτηνής, ο οποίος μίλησε στα παιδιά για τη σημασία της διατροφής και της άσκησης στην ανάπτυξη του μυοσκελετικού συστήματος .

Ευχαριστούμε θερμά τον κ. Τσαπέκο Αλέξανδρο και τον κ. Κουτρούμπα Ιωάννη για το χρόνο που αφιέρωσαν και για τις χρήσιμες οδηγίες τους.

Ασφάλεια στο Διαδίκτυο

Πραγματοποιήθηκε από κατάλληλο κλιμάκιο της Ελληνικής Αστυνομίας στο χώρο του 1ου Γυμνασίου ενημέρωση σχετικά με την ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο. Στο πλαίσιο του μνημονίου συνεργασίας που υπογράφηκε από το ΥΠΠΕΘ και το Αρχηγείο της Ελληνικής Αστυνομίας, οι μαθητές ενημερώθηκαν για κινδύνους που ελλοχεύουν στο διαδίκτυο και μπορούν να απειλήσουν  την ασφάλειά τους καθώς και για τρόπους προστασίας τους.

diadiktio