ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΟΜΑΔΑ ΤΟΠΙΚΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ

Αγαπητοί γονείς

Η ομάδα Τοπικής Ιστορίας του 1ου  Γυμνασίου Κομοτηνής θα συμμετάσχει στο Πανελλαδικό Μαθητικό Συνέδριο Τοπικής Ιστορίας  με θεματικό άξονα:  «Έλα να σου μιλήσω για τον τόπο μου», το οποίο θα διεξαχθεί στο Πειραματικό Λύκειο Πανεπιστημίου Πατρών διαδικτυακά την Τετάρτη 17, Πέμπτη 18 και Παρασκευή 19/4/23 και δια ζώσης το Σάββατο 20/4/23 για τις 80 σχολικές μονάδες που θα μετακινηθούν στην Πάτρα για αυτό τον σκοπό με  1760 μαθητές και 262 καθηγητές.

Συνολικά θα παρουσιαστούν 580 εργασίες, τις οποίες εκπόνησαν 7520 συμμετέχοντες μαθητές/τριες με τους 1045 επιβλέποντες καθηγητές τους.

Η ομάδα Τοπικής Ιστορίας του σχολείου μας  θα παρουσιάσει διαδικτυακά μέσω Webex την εργασία της με θέμα: «Κάθε σχολειό την Ιστορία του και το δικό μας ΠΡΩΤΟ», την Παρασκευή 19-4-2024, ώρα 9:00-11:30 π.μ. στην 5η συνεδρία στον ακόλουθο σύνδεσμο:

Θεωρούμε πως η συμμετοχή των μαθητών σε τέτοιου είδους εκδηλώσεις ενισχύει τους μεταξύ τους δεσμούς, αναδεικνύει τις δεξιότητες και τα ταλέντα τους και προωθεί την εξωστρέφεια των σχολείων.

Σας προσκαλούμε όλους να παρακολουθήσετε την προσπάθεια των μαθητών/τριών μας.

Μαργαρίτου Τάνια

Παπαδοπούλου Ελπίδα