Μια μαγευτική εκδρομή στο δάσος της Νυμφαίας

Το Σάββατο 10 Φεβρουαρίου 2024, η περιβαλλοντική ομάδα του σχολείου μας με υπεύθυνες την κα Ψάλτου, την κα Τριανταφυλλίδου και οδηγό διαδρομής τον κ. Σαραντάκο έκανε -δίχως απρόοπτα αυτή τη φορά- την δεύτερή της εξόρμηση. Μολονότι το σκηνικό ήταν συννεφιασμένο, ξεκινήσαμε από το σχολείο και κατευθυνθήκαμε προς τη γειτονική μας Νυμφαία. Αφού κατεβήκαμε από το αστικό και έγινε μια σύντομη ενημέρωση για το περιβάλλον της περιοχής, αρχίσαμε την περίπου δίωρη διαδρομή μας. Το τοπίο ήταν μαγευτικό με τον δικό του τρόπο, θυμίζοντας σκηνές βγαλμένες από την «Φόνισσα» του Α. Παπαδιαμάντη, με τη φύση να υψώνεται οργισμένη και άγρια τριγύρω μας. Αν και τα πάντα γύρω μας θύμιζαν χειμώνα, υπήρχαν ορισμένες ενδείξεις άνοιξης και της σταδιακής αναγέννησης της φύσης που αυτή φέρει, οι οποίες «έσπαγαν» τη μονοτονία του γκρι, καφέ και βαθύ πράσινου που κυριαρχούσε. Κάνοντας ανά τακτά χρονικά διαστήματα στάσεις για ενημερώσεις αναφορικά με το οικοσύστημα και τα φυτά του βουνού, φτάσαμε αισίως στο βυζαντινό φρούριο. Εκεί μετά από μια ολιγόλεπτη στάση για ξεκούραση και για να θαυμάσουμε την πανοραμική θέα της γύρω περιοχής, συνεχίσαμε τον δρόμο για την κατάβασή μας. Σε όλη τη διάρκεια της διαδρομής, έδιναν ζωή στο δάσος οι χαρούμενες φωνές και οι συζητήσεις μας. Στο γυρισμό παρά την κούρασή μας, δεν πάψαμε να δηλώνουμε εντυπωσιασμένοι από τη φύση και την ομορφιά που αυτή κρύβει, ακόμη και τον χειμώνα. Τέτοιου είδους εκδρομές, αναμφίβολα, μας «γεμίζουν» ψυχολογικά και μας απομακρύνουν ,έστω και πρόσκαιρα, από το άγχος της καθημερινότητας που ως μαθητές βιώνουμε. Ήταν μια εκδρομή ξεχωριστή και αξέχαστη που ελπίζουμε να επαναληφθεί!

Χριστακάκη Κυριακή