Περίπατος στην πόλη

Το πρωί της 25ης Νοεμβρίου ήταν προγραμματισμένη η πρώτη δράση της περιβαλλοντικής ομάδας του σχολείου μας, μια πεζοπορία στο δασάκι της Νυμφαίας με τις καθηγήτριες κα Μ. Ψάλτου και κα Α. Τριανταφυλλίδου, η οποία όμως ματαιώθηκε. Έτσι, μας ενημέρωσαν ότι θα πάμε έναν περίπατο μέσα στην πόλη. Όλα τα παιδιά ενθουσιασμένα ακλουθήσαμε τις καθηγήτριές μας. Αρχικά περάσαμε από το κοιμητήριο και διασχίσαμε ένα μικρό δρομάκι ανάμεσα στο στρατόπεδο και κάποιες αποθήκες. Όσο προχωρούσαμε απολαμβάναμε την φύση μακριά από τον θόρυβο της πόλης. Στη συνέχεια κατευθυνθήκαμε παράλληλα με τις γραμμές του τρένου με προορισμό τα νεόκτιστα σπίτια της πόλης. Όπου και κοιτούσαμε κυριαρχούσε το πράσινο! Στο τέλος του προορισμού μας ξεκουραστήκαμε και επιστρέψαμε στο σχολείο μας.

Αγαλιανού Αθανασία
τμήμα Γ3