Διδακτική επίσκεψη σε Γουμένισσα – Αξιούπολη

Μαρ 20247

2

Με τους μαθητές των τμημάτων Β1 και Β2 πραγματοποιήσαμε διδακτική επίσκεψη στο πλαίσιο των μαθημάτων των Γαλλικών και της Γεωγραφίας , την Τρίτη 5 Μαρτίου 2024. Συγκεκριμένα επισκεφθήκαμε το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας και ξεναγηθήκαμε από την υπεύθυνη εκπαιδευτικό, στις τέσσερις θεματικές αίθουσες του μουσείου. Στην αίθουσα της πετρολογίας παρατηρήσαμε δείγματα πυριγενών, ιζηματογενών και μεταμορφωμένων πετρωμάτων από την Ελλάδα και μοναδικά δείγματα ορυκτών με εντυπωσιακά χρώματα και κρυστάλλους από όλο τον κόσμο. Η συλλογή των ορυκτών είναι από τις μεγαλύτερες στην Ελλάδα. Μέσα από τα εκθέματα της αίθουσας της παλαιοντολογίας προσεγγίσαμε την εξέλιξη των ειδών στον πλανήτη μας παρατηρώντας απολιθώματα. Γνωρίσαμε τη χλωρίδα της ευρύτερης περιοχής Πάικου – Κερκίνης στην αίθουσα της βοτανικής, ενώ τα εκθέματα στις προθήκες της αίθουσας που είναι αφιερωμένη στην πανίδα της περιοχής τράβηξε την προσοχή των μαθητών με τα πολυάριθμα είδη κυρίως πτηνών και θηλαστικών της περιοχής. Εντυπωσιακή ήταν και συλλογή από πεταλούδες από διάφορα μέρη του κόσμου.

Στη συνέχεια φτάσαμε στη Μονή της Παναγίας στη Γουμένισσα, όπου αφού προσκυνήσαμε την εικόνα της, ενημερωθήκαμε για ιστορικά στοιχεία της μονής  και λάβαμε την ευλογία του Σεβασμιότατου Μητροπολίτη Γουμενίσσης, Αξιουπόλεως και Πολυκάστρου και τις πατρικές συμβουλές του. Ακολουθώντας τα «βήματα των Γάλλων στρατιωτών» κάναμε την επόμενη στάση μας στην κεντρική πλατεία της Γουμένισσας όπου δεσπόζει η πανέμορφη κρήνη, έργο Γάλλου στρατιώτη από τον Α’ παγκόσμιο πόλεμο. Στη συνέχεια οι μαθητές που συμμετέχουν στο πολιτιστικό πρόγραμμα του σχολείου μας «Le français dans notre région» (Τα γαλλικά στο νομό μας), παρουσίασαν στους συμμαθητές τους τα αποτελέσματα του πρώτου μέρους της έρευνάς τους για τα ιστορικά μνημεία  και τις κατασκευές του νομού μας που σχετίζονται με τη Γαλλία.

Ήταν μια εποικοδομητική βιωματική προσέγγιση των μαθημάτων μας, την οποία απολαύσαμε μαθητές και εκπαιδευτικοί.

Οι υπεύθυνες καθηγήτριες

Καβαδοπούλου Βαρβάρα

Παυλίδου Σοφία

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Διδακτική επίσκεψη σε Γουμένισσα – Αξιούπολη