Το πρώτο πρόγραμμα Erasmus+ 07/10/2017-07/10/2018

Το πρώτο πρόγραμμα Erasmus+ του σχολείου μας (διάρκειας 12 μηνών), ξεκίνησε 07/10/2017 και ολοκληρώθηκε 07/10/2018. Το πρόγραμμα κατηγορίας ΚΑ-1 φέρει τον τίτλο “Καλλιεργώντας μια Δημοκρατική Κουλτούρα στο Σχολείο” και περιλαμβάνει 3 ατομικές κινητικότητες εκπαιδευτικών, οι οποίες και πραγματοποιήθηκαν στους μήνες Οκτώβριο 2017 (η 1η του κ.Μπόσκου), Ιούλιο 2017 (η 2η της κ.Παναγιωτίδου και η 3η της κ.Κυρατζή) στις χώρες Φιλανδία, Πορτογαλία και Ιρλανδία.

Ακολούθως με το αρχικό αίτημα που υποβάλαμε, το σχολείο πέραν των σχετικών ενημερωτικών παρουσιάσεων, και ασχέτως αν το πρόγραμμα έληξε επισήμως 07/10/2018, συνεχίζει την προσέγγιση αλλαγών με δράσεις που θα ολοκληρωθούν τον Δεκέμβριο του 2018:

– Εναλλακτικές δραστηριότητες στη διδασκαλία (δείτε προτάσεις προσαρμογής στην έκθεση της κ.Παναγιωτίδου)

– Προτάσεις / εργαλεία επαγγελματικής ανάπτυξης για τους εκπαιδευτικούς (δείτε προτάσεις στο Reflective Journal της κ.Κυρατζή και στην έκθεση της κ.Παναγιωτίδου)

– Θεματολογία συζητήσεων μεταξύ εκπαιδευτικών και γονέων (παρουσίαση κ.Μπόσκου)

– Δραστηριότητες ανάπτυξης θετικού κλίματος εμπιστοσύνης και ασφάλειας μεταξύ των εκπαιδευτικών (δείτε δραστηριότητα Secret Friend της κ.Παναγιωτίδου)

Κάθε μία κινητικότητα ολοκληρώνεται με 3 φάσεις αποτίμησης και αξιολόγησης: α) αυτοαξιολόγηση από τον ίδιο τον εκπαιδευτικό, β) αξιολόγηση από τους μαθητές μετά από το πρώτο τετράμηνο σχολικής ζωής (μετά την κινητικότητα και την εφαρμογή των νέων πρακτικών), γ) αξιολόγηση από τους συναδέλφους ως προς τη διάχυση μεταξύ τους.

Για κάθε δράση το σχολείο θα συγκεντρώνει υλικό και θα αναρτά ενημέρωση στην παρούσα σελίδα, ενώ οι εκπαιδευτικοί του σχολείου θα ετοιμάσουν και νεότερα αιτήματα σχετικών προγραμμάτων.

Το υλικό που αφορά στο παρόν πρόγραμμα κινητικότητας, αναρτάται και εμπλουτίζεται στο

Erasmus+ Πρώτο project 1ου Γυμνασίου Κιλκίς

και στο Erasmus+ Actions taken and Outcomes 1ο Γυμνάσιο Κιλκίς