Πληροφορική Α’ Γυμνασίου

Απρ 201819

Κατά τη διάρκεια του μαθήματος της Πληροφορικής με τα τμήματα Α1,Α2,Α3 και Α4 εργαστήκαμε πάνω στην ενότητα του Διαδικτύου, εστιάζοντας  στα αντικείμενα των Ψευφών Ειδήσεων (Fake news), στην κριτική σκέψη στο διαδίκτυο, τον πληροφοριακό γραμματισμό, καθώς τα θέματα ασφάλειας στο διαδίκτυο.

Μερικά από τα αποτελέσματα των βιωματικών δραστηριοτήτων:

οι προτροπές των μαθητών για το πώς να σκεφτόμαστε στο διαδίκτυο: PosterFAkeNews

Ενδοσχολική Επιμόρφωση Εκπαιδευτικών

Απρ 201810

Τη Δευτέρα 16/4/2018 και την Τρίτη 17/04/2018 οι εκπαιδευτικοί στο 1ο και στο 3ο Γυμνάσιο Κιλκίς σε συνεργασία με το Γραφείο Σχολικών Συμβούλων, επιμορφώθηκαν [έγκριση ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗΣ5502/16-03-2018] από τον εκπαιδευτικό σύμβουλο της UNICEF κ.Γεώργιο Σιμόπουλο, στα ζητήματα:

• Η σημασία και αποδοχή της διαφορετικότητας
  • Η διατήρηση της ομαδικότητας και η διαχείριση πιθανών συγκρούσεων στην τάξη
  • Οι πρακτικές διαφοροποιημένης διδασκαλίας για τους εκπαιδευτικούς

Το πρόγραμμα της επιμόρφωσης περιελάμβανε τις βιωματικές δραστηριότητες και συζήτηση στις ενότητες:

Ταυτότητα, διαφορετικότητα και αποδοχή

• Ταυτότητα και ετερότητα
  • Στερεότυπα και ενσυναίσθηση

Διαχείριση της πολύγλωσσης και πολιτισμικής τάξης.

• Διαχείριση του χρόνου και των δραστηριοτήτων
  • Θετική πειθαρχία και διαχείριση συγκρούσεων

Διαφοροποιημένη διδασκαλία

• Η διαφοροποιημένη διδασκαλία: όρια και προϋποθέσεις
  • Η υποστήριξη της διδασκαλίας της δεύτερης γλώσσας στην τάξη υποδοχής και στην πολύγλωσση τάξη

Φωτογραφίες από την επιμόρφωση στο 1ο Γυμνάσιο Κιλκίς (με συμμετοχή εκπαιδευτικών από το Γυμνάσιο Αξιούπολης):

Φωτογραφίες από την επιμόρφωση (17/4/2018) στο 3ο Γυμνάσιο Κιλκίς (με συμμετοχή εκπαιδευτικών από την περιοχή της Παιονίας):

Γ Γυμνασίου: Πληροφορική, Χρονοδιάγραμμα εργασιών β΄ τετραμήνου

Μαρ 201811

Χρονοδιάγραμμα Γ 2017

Κλειστά τα σχολεία και την Τρίτη 27-02-2018

Φεβ 201826

Σας ενημερώνουμε ότι και αύριο Τρίτη 27 Φεβρουαρίου 2018 τα Γυμνάσια, τα ΓΕ.Λ. και τα ΕΠΑ.Λ. της Περιφερειακής Ενότητας Κιλκίς θα παραμείνουν κλειστά.

Ο Δήμαρχος Κιλκίς, με την  υπ’ αριθμ. 5286/26.02.2018 απόφαση που έλαβε, αποφάσισε τη διακοπή της λειτουργίας των σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δήμου Κιλκίς την Τρίτη 27 Φεβρουαρίου 2018, λόγω επικράτησης δυσμενών καιρικών συνθηκών με χιονοπτώσεις και χαμηλές θερμοκρασίες υπό του μηδενός.

Βαθμολογίες Α΄ τετραμήνου 2017-2018

Ιαν 201831

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Η διευθύντρια και ο σύλλογος διδασκόντων του 1ου γυμνασίου Κιλκίς σας προσκαλούν την Τρίτη 6-2-2018 και ώρα 11:30 για ενημέρωση σχετικά με τη φοίτηση των μαθητών και στη συνέχεια από τις 12:15 μέχρι τις 14:00 θα δοθούν οι έλεγχοι του 1ου τετραμήνου.

Κιλκίς 31-1-2018

Η διευθύντρια

Τρίγκα Κωνσταντινιά

προτεινόμενα βίντεο για το ολοκαύτωμα

Ιαν 201831

ολοκαύτωμα.pdf

Ώρες για ενημέρωση των γονέων

Ιαν 201829

Ώρες που οι καθηγητές του Γυμνασίου μας μπορούν να δεχθούν τους γονείς για ενημέρωση.

Ωρες επίσκεψης γονέων για ενημέρωση νεο 2017-18.pdf

Πρόγραμμα από 29-01-2018

Ιαν 201829

Πρόγραμμα-από-29-1-2018-1.pdf

Όλοι μαζί φροντίζουμε το σχολείο μας

Ιαν 201812

Μαθητές και μαθήτριες της εθελοντικής ομάδας του σχολείου μας, αλλά και άλλοι μαθητές εκτός της εθελοντικής ομάδας, ανταποκρίθηκαν αυτήν την εβδομάδα σε έκτακτες ανάγκες φροντίδας του σχολείου μας μαζί με εκπαιδευτικούς.

Συγκεκριμένα, εκπαιδευτικοί μαζί με μαθητές των τμημάτων Γ5, Γ2 και Α4 φρόντισαν για την καθαριότητα των διαδρόμων του σχολείου, της αίθουσας διδασκαλίας του Γ2, της αίθουσας εκδηλώσεων, της αυλής! Μάζεψαν σκουπίδια ακόμη και από τα των παρτεριών στην αυλή, γυάλισαν τα τζάμια στις πόρτες εισόδου, ξεσκόνισαν, σκούπισαν και σφουγγάρισαν το εργαστήριο της πληροφορικής!

Πολλά μπράβο!

Μερικές εικόνες από το αποτέλεσμα:

Ευχές !

Δεκ 201722

Οι καλύτερες ευχές από τους μαθητές του σχολείου μας !

« Παλιότερα άρθρα

esafety label