Πρόγραμμα Πρώτων Βοηθειών

Κατά το σχολικό έτος 2017-2018 και στα πλαίσια του προγράμματος Αγωγής Υγείας υλοποιήθηκε από τη Β΄ τάξη του 1ου ΕΠΑΛ Μετσόβου ερευνητική εργασία με θέμα τις Πρώτες Βοήθειες και υπεύθυνους καθηγητές την κα. Καλλία Δέσποινα (ΠΕ78) και τον κ. Βλάχο Γεώργιο (ΠΕ80). Σκοπός του προγράμματος ήταν να συνειδητοποιήσουν οι μαθητές τη σπουδαιότητα της γνώσης παροχής πρώτων βοηθειών και την απόκτηση των αντίστοιχων βασικών  γνώσεων έτσι ώστε να μπορέσουν να βοηθήσουν αποτελεσματικά ένα συνάνθρωπό τους που βρίσκεται σε κίνδυνο.  Οι μαθητές  χωρίστηκαν σε ομάδες και ανέλαβαν να συλλέξουν πληροφοριακό υλικό μέσα από πηγές του διαδικτύου και εγχειρίδια ενώ υλοποιήθηκε ενημέρωση από τον Ερυθρό Σταυρό Ιωαννίνων στο χώρο του σχολείου με τη συμμετοχή των μαθητών σε βιωματικά-εικονικά σενάρια παροχής Πρώτων Βοηθειών .

Τελική έκθεση, Power Point Πρωτες Βοήθειες ΕΠΑΛ, Αφίσα Ρινορραγία, Αφίσα Ανοιχτά Τραύματα, Αφίσα καρδιακή προσβολή, Αφίσα Μέθη