Τομείς και Ειδικότητες

Στο ΕΠΑΛ Μετσόβου:

• Στην  Α´τάξη το πρόγραμμα σπουδών είναι κοινό για όλους τους μαθητές.
  • Στη Β´τάξη ο κύκλος χωρίζεται σε δύο τομείς: Πληροφορικής και Οικονομίας.
  • Στη Γ´τάξη οι Τομείς χωρίζονται σε αντίστοιχες Ειδικότητες.
  • Το Πρόγραμμα Διδασκαλίας περιλαμβάνει μαθήματα γενικής παιδείας, τεχνικά, επαγγελματικά και εργαστηριακές ασκήσεις.

Γενικά για τα ΕΠΑΛ:

• Η φοίτηση διαρκεί 3 χρόνια
  • Στην Α´ τάξη οι μαθητές επιλέγουν επαγγελματικό κύκλο. Το πρόγραμμα διδασκαλίας περιλαμβάνει μαθήματα γενικής παιδείας και κύκλους μαθημάτων των συναφών επαγγελματικών τομέων. Οι μαθητές υποχρεούνται να παρακολουθούν τα κοινά μαθήματα γενικής παιδείας και όλα τα μαθήματα του κύκλου που επιλέγουν.
  • Η Β´ τάξη χωρίζεται σε επαγγελματικούς τομείς. Το πρόγραμμα διδασκαλίας της Β’ τάξης περιλαμβάνει κοινά για όλους του μαθητές μαθήματα γενικής παιδείας και μαθήματα των επαγγελματικών τομέων. Οι μαθητές υποχρεούνται να παρακολουθούν τα κοινά μαθήματα γενικής παιδείας καθώς και όλα τα μαθήματα του τομέα που επιλέγουν.
  • Η Γ´ τάξη χωρίζεται σε ειδικότητες. Το πρόγραμμα διδασκαλίας της Γ’ τάξης περιλαμβάνει μαθήματα γενικής παιδείας και μαθήματα ειδικοτήτων. Οι μαθητές υποχρεούνται να παρακολουθούν τα μαθήματα της ειδικότητας που επιλέγουν καθώς και τα οριζόμενα από το πεδίο μαθήματα γενικής παιδείας (ομάδα Α ή Β).

Η διεύθυνση του email σας δεν θα δημοσιευθεί.