ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΓΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΑ ΤΕΦΑΑ

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΟΝΕΩΝ ΓΙΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΕΣ ΕΓΓΡΑΦΕΣ

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΣΤΙΣ ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΕΜΠΟΡΙΚΟΥ ΝΑΥΤΙΚΟΥ

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΣΤΗΝ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΗ

Θέμα: Ενημέρωση για την έκδοση προκήρυξης διαγωνισμού για την εισαγωγή υποψηφίων στις σχολές Αξιωματικών και Πυροσβεστών της Πυροσβεστικής Ακαδημίας ακαδημαϊκού έτους 2024-2025.
Σχετ.: Η με αριθμ. πρωτ. 14029 οικ. Φ.300.2/12-3-2024 Προκήρυξη του Αρχηγείου Πυροσβεστικού Σώματος (ΑΔΑ: 9Η2Ρ46ΝΠΙΘ-14Γ).
Σας γνωρίζουμε ότι αναρτήθηκε στο διαδίκτυο στην ιστοσελίδα του Πυροσβεστικού Σώματος: www.fireservice.gr η προκήρυξη διαγωνισμού για την εισαγωγή φοιτητών/ριών στη Σχολή Αξιωματικών και σπουδαστών/ριών στη Σχολή Πυροσβεστών της Πυροσβεστικής Ακαδημίας, με το σύστημα των εξετάσεων σε πανελλαδικό επίπεδο, το ακαδημαϊκό έτος 2024-2025. Οι υποψήφιοι θα πρέπει να ενημερωθούν από το διαδίκτυο σχετικά με τον τρόπο ηλεκτρονικής υποβολής της Αίτησης – Υπεύθυνης Δήλωσης, τα δικαιολογητικά και τις ημερομηνίες υποβολής τους, τις προκαταρκτικές εξετάσεις και εν γένει για όλες τις διαδικασίες που αφορούν την ανωτέρω προκήρυξη. Στην ως άνω ιστοσελίδα θα υπάρχει ενημέρωση σχετική με θέματα της προκήρυξης.
Οι υποψήφιοι πρέπει να συμπληρώσουν και να υποβάλουν ηλεκτρονικά την Αίτηση-Υπεύθυνη Δήλωση συμμετοχής στην ηλεκτρονική εφαρμογή που θα λειτουργήσει ειδικά για το Διαγωνισμό, στην ιστοσελίδα του Πυροσβεστικού Σώματος, www.fireservice.gr, από την Τρίτη 19-03-2024 έως και την Τρίτη 26-03-2024.
Μετά την ηλεκτρονική υποβολή της Αίτησης-Υπεύθυνης Δήλωσης, η υποβολή όλων των δικαιολογητικών, υποχρεωτικών (της παρ. 2 του ΚΕΦ.Γ΄ της προκήρυξης) και των κατά περίπτωση ειδικών κατηγοριών (της παρ. 3 του ΚΕΦ.Γ΄ της προκήρυξης), διεκπεραιώνεται αποκλειστικά και μόνο
ηλεκτρονικά, με σάρωση (σε μορφή PDF) και αποστολή στη διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου dikaiol@psnet.gr από την Τετάρτη 20/03/2024 έως και την Πέμπτη 28/03/2024.
Παρακαλούμε η ανακοίνωση αυτή να αποσταλεί στις οικείες Περιφέρειες προς ανάρτηση στον αντίστοιχο πίνακα ανακοινώσεων και να αναρτηθεί στον πίνακα ανακοινώσεων των Διευθύνσεων Δ.Ε. και των Λυκείων καθώς και στις αντίστοιχες ιστοσελίδες τους, προκειμένου να ενημερωθούν οι μαθητές και οι απόφοιτοι που ενδιαφέρονται για εισαγωγή στις Σχολές Αξιωματικών και Πυροσβεστών της Πυροσβεστικής Ακαδημίας και να καταθέσουν έγκαιρα τα δικαιολογητικά τους. Εφιστούμε την προσοχή στους Διευθυντές των Λυκείων, ώστε να ενημερώσουν άμεσα τους υποψηφίους με τον πιο πρόσφορο τρόπο, σχετικά με την προκήρυξη.
Διευκρινίζεται ότι, όσοι επιθυμούν να είναι υποψήφιοι για τις Σχολές της Πυροσβεστικής Ακαδημίας, πρέπει υποχρεωτικά να ακολουθήσουν τις διαδικασίες της προκήρυξης του Υπουργείου Κλιματικής Κρίσης και Πολιτικής Προστασίας, ανεξάρτητα αν είχαν ή όχι δηλώσει προτίμηση για τις ανωτέρω Σχολές με την Αίτηση – Δήλωση, την οποία είχαν καταθέσει στο Λύκειο τους.
Για περισσότερες πληροφορίες – διευκρινίσεις οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επικοινωνούν:
1) στο τηλέφωνο 213215 7895-7896-7897-7898 (Επιτροπές Διενέργειας & Παραλαβής)
2) στο e-mail Πληροφοριών: epdiag@psnet.gr
3) στο e-mail αποστολής δικαιολογητικών: dikaiol@psnet.gr
(ισχύουν από την ημερομηνία έναρξης υποβολής της ηλεκτρονικής αίτησης έως και την ολοκλήρωση των ΠΚΕ).
Η

Δράσεις ευαισθητοποίησης για την 6η και την 8η Μαρτίου

Με αφορμή την 6η Μαρτίου που έχει καθιερωθεί ως Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της Βίας στο σχολείο και την 8η Μαρτίου, Παγκόσμια Ημέρα της Γυναίκας, το Σχολείο μας διοργάνωσε εργαστήρι δημιουργίας αφισών για τη βία, τα ατομικά δικαιώματα και τη γυναίκα στην ποίηση. Επίσης, διοργάνωσε εξ αποστάσεως ομιλία μέσω zoom με την Επίκουρη Καθηγήτρια του ΑΠΘ κα Αθηνά Πεγκλίδου με θέμα τη γυναικοκτονία, ως την «πιο ακραία μορφή έμφυλης βίας». Τέλος, συμμετέχει στο πρόγραμμα «Έλα στη θέση μου», εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Ιδρύματος Λαμπράκη, το οποίο στοχεύει στην ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των μαθητών και μαθητριών της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης σχετικά με τα στερεότυπα και τις ανισότητες φύλου.

2024 03 08 19 20 09 655     2024 03 08 19 20 09 628

2024 03 08 09 39 55 221     2024 03 08 09 39 55 172

Γνωρίζοντας την τοπική οικονομία: Τουρισμός και Τοπικά προϊόντα

Στο πλαίσιο τη δράσης «Γνωρίζοντας την τοπική οικονομία: Τουρισμός και Τοπικά προϊόντα» οι μαθητές της Α’ τάξης του 1ου ΕΠΑΛ Μετσόβου, κατά τη διάρκεια του πρώτου τετραμήνου ανακάλυψαν «τα μυστικά» των παραδοσιακών τεχνών του Μετσόβου και επισκέφθηκαν επιχειρήσεις που ασχολούνται με τα τοπικά προϊόντα (οινοποιείο, βαρελοποιία, ξυλόγλυπτα). Δημιούργησαν με φωτογραφικό υλικό από το διαδίκτυο και δικό τους ένα ολιγόλεπτο βίντεο που παρουσιάζει πτυχές αυτών των δραστηριοτήτων, συγκέντρωσαν σε έναν οδηγό τις βασικότερες πληροφορίες για τα τοπικά προϊόντα του Μετσόβου και της ευρύτερης περιοχής και, τέλος, χαρτογράφησαν στην εφαρμογή google earth εργαστήρια και καταστήματα που παράγουν, κατασκευάζουν ή και πωλούν τοπικά προϊόντα, δίδοντας και τις βασικές πληροφορίες γι’ αυτά (email, τηλ., κοινωνικά δίκτυα, δημοσιεύσεις στον Τύπο, φωτογραφίες, βίντεο).

Λήψη αρχείου

IMG f2e644ebdf87885c91f984b48ffd89a0 V 1 IMG a78f62a18b31cfb1ee224ec4b9f4c0a2 V IMG 7eae8c417c8da0989ee0e85614584b0c V 20231221 093652 20231221 092016

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟΣ ΤΑΞΙΔΙΩΤΙΚΟΣ ΦΑΚΕΛΟΣ 7ΗΜΕΡΗΣ ΟΔΙΚΗΣ ΕΚΔΡΟΜΗΣ Γ ΕΠΑΛ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 7ΗΜΕΡΗΣ ΟΔΙΚΗΣ ΕΚΔΡΟΜΗΣ Γ ΕΠΑΛ