Η 2 Απριλίου έχει οριστεί ως η παγκόσμια ημέρα Αυτισμού, με στόχο την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση της κοινωνίας για τα θέματα των ατόμων με αυτισμό. Η κ. Βασιλική Κατηρτσίδου, Ειδική παιδαγωγός στο Σχολείο μας, ενημέρωσε τους/τις μαθητές/τριες της Β’ τάξης μέσα από το παραμύθι “Ο Φώτης και η Φωτεινή. Μια ιστορία για ένα παιδί με αυτισμό”, της Καλλιόπης Τσακπίνη, ότι η καθημερινότητα των παιδιών με αυτισμό είναι πολύ διαφορετική από των υπόλοιπων συνομηλίκων τους.
Αγκαλιάζοντας την ποικιλομορφία των ανθρώπων γύρω μας δημιουργούμε έναν κόσμο απαλλαγμένο από το στίγμα και τις διακρίσεις. Με αυτόν τον τρόπο δημιουργούμε έναν κόσμο πιο δίκαιο, με ισότιμο μέλλον για όλους/ες, ξεκινώντας από το ίδιο το μέλλον της κοινωνίας, τα παιδιά!
                                                                                                        Screenshot 4 1