Μία ξεχωριστή ημέρα για όλους, εκπαιδευτικούς και μαθητές. Μια ξεχωριστή ημέρα αφιερωμένη σε ξεχωριστούς ανθρώπους. Άνθρωποι που καταφέρνουν να ζουν και να παλεύουν σε έναν κόσμο που είναι κομμένος και ραμμένος μόνο για “εμάς” όχι για τους “άλλους”. Αυτοί οι “Άλλοι” είναι οι συνάνθρωποί μας με αναπηρία που ζουν ανάμεσά μας. Μόνο το 20% των παιδιών που έχουν αναπηρία πηγαίνουν σχολείο. Τα υπόλοιπα παιδιά που βρίσκονται ; Θέλοντας να μιλήσουμε για αυτούς τους “διαφορετικούς” αλλά τόσο ξεχωριστούς ανθρώπους στο σχολείο μας οργανώθηκαν δύο εκδηλώσεις. Μία εκδήλωση για τους μικρότερους μαθητές και η άλλη για τους μεγαλύτερους. Μέσα από τις παρουσιάσεις τα παιδιά άκουσαν και ενημερώθηκαν σε ό,τι αφορά τους συνανθρώπους μας με αναπηρία και κατόπιν συζήτησαν μεταξύ τους για όλα εκείνα που αφορούν τους συγκεκριμένους ανθρώπους. Είπαν προσωπικές τους εμπειρίες και πρότειναν λύσεις για μια σειρά προβλημάτων που έχουν αυτοί οι άνθρωποι. Έμαθαν για το σύστημα γραφής των τυφλών και τους σκύλους οδηγούς ,γνώρισαν την ελληνική νοηματική γλώσσα και ψηλάφησαν το παραμύθι της Χιονάτης γραμμένο με τη γραφή Μπράιγ. Παρακολουθείστε το βίντεο με το μικρό Παναγιώτη και ακούστε προσεχτικά αυτά που μας λέει.