Με την ευκαιρία της παγκόσμιας ημέρας διαβήτη είχαμε τη χαρά να έχουμε κοντά μας τον κ.Χρήστο Δαραμήλα ο οποίος μίλησε στους μαθητές της ΣΤ¨τάξης για το διαβήτη.
—Τί είναι ο διαβήτης;
—Οι δύο τύποι του διαβήτη
—Η σύγχρονη αντιμετώπιση
—Υγιεινή διατροφή και άσκηση
Έγιναν πολλές ερωτήσεις και λύθηκαν πολλές απορίες των μαθητών
ΟΜΙΛΗΤΗΣ:
Χρήστος Δαραμήλας
Βιολόγος, MSc «Φροντίδα στο Σακχαρώδη Διαβήτη», Πρόεδρος, Πανελλήνια Ομοσπονδία Σωματείων Συλλόγων Ατόμων με Σακχαρώδη Διαβήτη (Π.Ο.Σ.Σ.Α.Σ.ΔΙΑ.)
Μήνας: Νοέμβριος 2022
Σήμερα η Ε΄και η ΣΤ΄τάξη του σχολείου μας πήγαν στην πόλη της Θεσσαλονίκης για δύο εκπαιδευτικές δράσεις . Η ΣΤ΄ επισκέφτηκε το σεισμολογικό κέντρο του ΑΠΘ όπου οι μαθητές ενημερώθηκαν σχετικά με τους σεισμούς και είδαν από κοντά το εργαστήριο στο οποίο είναι τοποθετημένα τα διάφορα σεισμολογικά όργανα μέτρησης και καταγραφής . Στη συνέχεια μαζί με τους μαθητές της Ε΄τάξης πήγαν στην αίθουσα τελετών του ΑΠΘ και παρακολούθησαν το Εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Σεχραζάντ: Ήχοι, εικόνες και παραμύθια της Ανατολής»: από την Κρατική Ορχήστρα Θεσσαλονίκης