Σήμερα πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας άσκηση Εσεισμουκκένωσης σε περίπτωση Σεισμού.
Οι μαθητές στο σύνολό τους εφάρμοσαν πιστά τις οδηγίες των εκπαιδευτικών τους και προσομοίωσαν την αντίδρασή τους σε περίπτωση σεισμικής δόνησης κατά τη διάρκεια του μαθήματος.
Ο στόχος της Άσκησης Σεισμού ήταν να εκπαιδευτούν οι μαθητές ώστε να λειτουργούν σύμφωνα με το σχέδιο εκκένωσης του Σχολείου, να ακολουθούν τις κατευθύνσεις των εκπαιδευτικών τους και να μπορούν να οδηγηθούν με ασφάλεια στο σταθμό συγκέντρωσης, χωρίς να κινδυνεύσουν, κατά την έξοδό τους από το κτίριο.