ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΙΩΣΕΩΝ ΚΑΙ ΕΠΟΧΙΚΗΣ ΓΡΙΠΗΣ

Αξιότιμοι γονείς και κηδεμόνες ,

Με αφορμή τη συχνή εμφάνιση  συμπτωμάτων  ιώσεων και  εποχικής γρίπης  σε  μαθητές και μαθήτριές μας , θα θέλαμε να  υπενθυμίσουμε τα μέτρα προφύλαξης που θα πρέπει να λαμβάνονται πάντα σε τέτοιες περιπτώσεις , με ευθύνη των γονέων και κηδεμόνων , προκειμένου  και τα παιδιά να αναρρώσουν σωστά, αλλά και για την αποφυγή της εξάπλωσης των συμπτωμάτων  στα υπόλοιπα παιδιά της τάξης .

Οι μαθητές που ασθενούν είναι αυτονόητο , ότι δεν θα  προσέρχονται  στο σχολείο για μάθημα. Συνήθως μια ίωση που προκαλεί πυρετό , διαρκεί από 2 μέχρι 5 μέρες. Η παραμονή στο σπίτι , με «αναρρωτική άδεια» από τα μαθήματα , δεν είναι εύκολη υπόθεση για κανένα μέλος της οικογένειας , όμως για τους  λόγους που προαναφέραμε ,θα ετοιμάσει ξανά τη σάκα του για να επιστρέψει στο σχολείο , μόνο μετά από ένα ή δύο  24ωρα πλήρους απυρεξίας, που δε θα παρουσιάζει δηλαδή ούτε δέκατα.

Ο Διευθυντής του Σχολείου

ΙΩΑΝΝΗΣ  ΜΕΡΙΧΩΒΙΤΗΣ

Δημοσιεύθηκε στην Ανακοινώσεις. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.