Code Week 5-20 Οκτωβρίου 2019

CODE WEEK 5-20 Οκτωβριου 2019

H Ευρωπαϊκή βδομάδα Προγραμματισμού είναι μια πρωτοβουλία βάσης που έχει ως στόχο να κάνει τον προγραμματισμό και τον ψηφιακό γραμματισμό προσιτό σε όλους με διασκεδαστικό και ενδιαφέροντα τρόπο. Απο τις 5-20 Οκτωβρίου παντού σε όλα τα σχολεία της Ευρώπης γίνονται δραστηριότητες πάνω στην υπολογιστική σκέψη με ή χωρίς υπολογιστή που εισάγουν τα παιδιά στη έννοια του προγραμματισμού με τη χρηση αλλά και χωρίς την χρήση ηλεκτρονικού υπολογιστή. Στο σχολείο μας συμμετείχαν όλες οι τάξεις από Α έως και ΣΤ Δημοτικού με διαφορετικές ασκήσεις που να ταιριάζουν στις ηλικιακές δυνατότητες των παιδιών της κάθε τάξης. Φυσικά η προσπάθεια αυτή δεν τελειώνει με το τέλος της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας άλλα θα συνεχίσει και κατά την υπόλοιπη διάρκεια του σχολικού έτους άλλα ήταν μια ωραία ευκαιρία για να γιορτάσουμε και να εμβαθύνουμε σε έννοιες που έχουν να κάνουν με τον προγραμματισμό των υπολογιστών.

Α και Β Δημοτικού Δίνω οδηγίες για να φτάσω στον κρυμμένο θησαυρό και προγραμματίζω παίζοντας στο code.org, ζωγραφική με κώδικα:

Γ-Δ Δημοτικού Ζωγραφίζω τον εαυτό μου με pixel art

Ε-ΣΤ Παρουσιάζω τον εαυτό μου, Ζωγραφίζω και φτιάχνω τις δικές μου εφαρμογές/παιχνίδια με το scratch