Αρχεία για 25 Φεβρουαρίου 2011

ΕΠΙΣΚΕΨΗ Σ΄ΕΝΑ ΚΑΡΑΒΙ ΟΛΟ ΙΣΤΟΡΙΑ

Η εκδρομή που πήγαμε εμείς, οι μαθητές της ΣΤ τάξης, στις 15 Φεβρουαρίου 2011, ήταν καταπληκτική. Πήγαμε στο πολεμικό καράβι (ή αλλίως θωρηκτό, όπως μας έιπαν ) Γ. ΑΒΕΡΩΦ  που εκπροσώπησε την Ελλάδα σε πολλές νικηφόρες μάχες.

Το καράβι ήταν εκπληκτικό. Ανεβήκαμε στο κατάστρωμα του πλοίου από κάτι μεγάλες σκάλες. Το πιο εντυπωσιακό στο κατάστρωμα ήταν η τεράστια σημαία που βρισκόταν στην πλώρη. Επίσης , είδαμε και τα έξι κανόνια που διαθέτει το θωρηκτό. Υπήρχε και ένα εκκλησάκι αφιερωμένο στον Άγιο Νικόλαο.

Ύστερα, μεταφερθήκαμε στο εσωτερικό και οι ξεναγοί μας έξειξαν ένα βίντεο. Μάθαμε πολλά για την ιστορία του πλοίου, τις μάχες που έδωσε, για τους αξιωματικούς και το ναύαρχο Κουντουριώτη, για τα όπλα και τους μηχανισμούς του. Η θωράκισή του ήταν 18 πόντους, η μέγιστη ταχύτητά του 23 κόμβοι, 21 εκατοστά η διάμετρος των κανονιώνκαι διέθετε και τρεις τορπιλλοσωλήνες , δύο μπροστά και μία πίσω.

Έπειτα, ξεναγηθήκαμε στους χώρους όπου δούλευαν οι ναύτες και εκεί όπου κοιμούνταν. Είδαμε τα διαμερίσματα των αξιωματικών και του Ναυάρχου.

Εντύπωση μας προκάλεσαν οι καμπίνες των αξιωματικών και ιδιαίτερα του Ναυάρχου,  που ήταν σαν βασιλικά δωμάτια. Ακόμα , τα τεράστια κανόνια που κάλυπταν γωνία 180 ° και η σημαία στο κατάστρωμα που ήταν πολύ μεγάλη σε μήκος και πλάτος.

Αν μας δινόταν η ευκαιρία θα ξαναπηγαίναμε , γιατί ήταν φανταστικά.

Μπέτυ Μαλτέζου, Ιφιγένεια Χριστοφορίδου, Μαργαρίτα Όγκα, Χρήστος Κούρος, Παναγιώτης Τσέκερης, Γιώργος Σιοροβίγκας, Ειρηναίος Χούλης, Άγγελος Τουτουντζάκης, Κική Τσελεγκερίδου, Ευαγγελία Γιαντσίδου

Οδοντίατροι στο σχολείο μας

Πραγματοποιήθηκε οδοντιατρικός έλεγχος στους μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας την Πέμπτη 17.02.11 και την Πέμπτη 24.02.11.

Η οδοντοστοματολογική εξέταση έγινε από τις οδοντιάτρους Αγγελική Σεληνίδου και Ανδρεάνα Τρικαλιώτου, στα πλαίσια του Προγράμματος Πρόληψης – Προαγωγής Στοματικής Υγείας στα σχολεία 2010-11, από το Τμήμα Πρόληψης και Προαγωγής της υγείας του Δήμου Πειραιά.

Η γλυκύτητα, η ευγένεια, η αμεσότητα  και η ζεστασιά των δύο οδοντιάτρων κέρδισαν τα παιδιά του σχολείου. Μακάρι κάθε επαφή με τον/την οδοντίατρο να ήταν έτσι!    Τους ευχαριστούμε!!!

Μήνυμα των οδοντιάτρων

Σας ευχαριστούμε πολύ για τη συμμετοχή σας στο πρόγραμμά μας. Ο ενθουσιασμός σας μας γέμισε δύναμη και χαρά. Όλοι γνωρίζουμε ότι ένα όμορφο χαμόγελο συμβάλλει στην καλή εμφάνιση, επηρεάζει όμως και όλη την υγέια μας.

Στο σχολείο σας βρηκαμε πολλά όμορφα χαμόγελα και ήταν φανερό ότι φροντίζετε το στόμα σας.

Συνεχίστε την προσπάθεια και να θυμάστε τα τρία βήματα για ένα λαμπερό χαμόγελο:

1. Βουρτσίστε τα δόντια σας (τουλάχιστον δύο φορές την ημέρα, πρωί και βράδυ) και χρησιμοποιείστε καθημερινά φθοριούχο στοματικό διάλυμα.

2. Τρώτε υγιεινά και αποφύγετε τα γλυκά και τα αναψυκτικά ανάμεσα στα γεύματα.

3. Επισκεφτείτε τον οδοντίατρο δύο φορές το χρόνο για προληπτική εξέταση και τοπική εφαρμογή φθορίου.

Σας ευχαριστούμε!

Αγγελική Σεληνίδου – Ανδράνα Τρικαλιώτου