Αρχεία για 2 Φεβρουαρίου 2011

Ένα παιχνίδι από το … τίποτα

Το παιχνίδι “τόμπολα” το γνωρίζουμε όλοι. Εκείνο που μας έκανε να ασχοληθούμε περισσότερο μαζί του και να προχωρήσουμε σ’ αυτή τη δημοσίευση είναι το γεγονός ότι μπορούμε να κατασκευάσουμε ένα παιχνίδι χωρίς κόστος. παιρνώντας ευχάριστα κια δημιουργικά κάποιες ώρες και στη συνέχεια να παίξουμε και να διασκεδάσουμε όλοι μαζί.

Την ιδέα μας την έδωσε η συμμαθήτριά μας η Ισμήνη, η οποία έφερε το παιχνίδι “τόμπολα”  στο σχολείο, και το οποίο κατασκεύασε μαζί με τη γιαγιά της, Τούλα.

Περάσαμε μια συναρπαστική ώρα παίζοντας όλα τα παιδιά μαζί στην τάξη. Η χαρά, η λύπη, η αγωνία εναλλάσονταν στα πρόσωπά μας, ανάλογα με τον αριθμό που αποκάλυπτε η “μάνα” του παιχνιδιού κάθε φορά.

Διαπιστώσαμε ότι δε χρειάζεται να ξοδεύει κανείς μια περιουσία, και μάλιστα σε περίοδο κρίσης, για την αγορά παιχνιδιών που πολλές φορές καταλήγουν στην αποθήκη σχεδόν αχρησιμοποίητα.

Η Ισμήνη με τη γιαγιά της Τούλα μας έγραψαν πώς μπορούμε να κατασκευάσουμε το παιχίδι και τους κανόνες του.

ΤΟΜΠΟΛΑ

Υλικά:

Χαρτόνι, 70 πλαστικά καπάκια από μπουκάλια, χρωματιστά χαρτόνια, σακούλα ή κουτί για τα καπάκια, αυτοκόλλητα μιακρά σχέδια, 70 αυτοκάλλητα μικρά λευκά, ψαλίδι, μαρκαδόρους

Κόβουμε ένα χαρτόνι 35χ25 εκατοστά. Το χωρίζουμε σε 7 κάθετες στήλες και 10 οριζόντιες γραμμές, δημιουργώντας 70 τετραγωνάκια που τα αριθμούμε από το 1 έως το 70 με κάθετη φορά.

Αναλόγως τους παίκτες που θέλουμε να παίξουν φτιάχνουμε και τις καρτέλες (από 2 έως 8). Κόβουμε χαρτόνια 12χ17 εκ.. Τα χωρίζουμε σε 7 στήλες κάθετες και σε 6 οριζόντιες γραμμές, δημιουργώντας 42 τετραγωνάκια. Ένα παρά ένα στα τετραγωνάκια γράφουμε τυχαία νούμερα από το 1 έως το 70, στα άλλα τετραγωνάκια κιλλάμε τα αυτοκολλητάκια με τα σχέδια.

Αναλόγως τις παραπάνω καρτέλες πο έχουμε κόβουμε και μικρά τετράγωνα χαρτάκια ίσα να καλύπτουν τα νούμερα που έχουμε στα μικρά χαρτονάκια. Υπολογίζουμε 21 χαρτάκια χρωματιστά για την κάθε καρτελίτσα τουλάχιστον.

Θα χρειαστούμε 70 καπάκια από μπουκάλια που πάνω στο καθένα κολλάμε ένα άσπρο αυτοκόλλητο και γράφουμε ένα νούμερο από το 1 έως το 70.

Η τόμπολα είναι έτοιμη.

Βάζουμε όλα τα αριθμημένα καπάκια σε μια σακούλα ή κουτί και τα ανακατεύουμε. Η μάνα του παιχνιδιού διαλέγει ένα καπάκι και φωνάζει το νούμερό του σε όλους τους παίκτες. Οι παίκτες έχουν μπροστά τους, ο καθένας από μια ή περισσότερες κάρτες (με τα 21 νούμερα). Αν ακούσουν νούμερο που έχουν στην κάρτα τους το καλύπτουν με τα χρωματιστά χαρτάκια. Το καπάκι που πήρε η μάνα από τη χαρτοσακούλα το τοποθετούμε πάνω στο χαρτόνι το μεγάλο με τα 70 νούμερα.

Ο παίκτης που θα καλύψει πρώτος τα νούμερα της καρτελίτσας που έχει μπροστά του είναι ο νικητής.

Χριστοφορίδη Τούλα, Χριστοφορίδη Ισμήνη