Αρχεία για 8 Φεβρουαρίου 2011

Οι χρυσοχέρες της Τετάρτης Τάξης

Στο μάθημα της Μελέτης του Περιβάλλοντος και στην ενότητα Πολιτισμός, μιλώντας για τη λαϊκή τέχνη έφτασε η κουβέντα και στο κέντημα. Μία συμμαθήτρια μας την άλλη μέρα έφερε στο σχολείο ένα μισοτελειωμένο κέντημα που  κεντούσε η ίδια. Ενδιαφερθήκαμε όλες οι μαθήτριες της τάξης και αφού προμηθευτήκαμε τα απαραίτητα αξιοποιήσαμε την ώρα των τεχνικών για κατασκευή των εργόχειρών μας. Τα αποτελέσματα ήταν εντυπωσιακά όπως φαίνεται και στις φωτογραφίες.

ΚΕΝΤΗΜΑ

Το κέντημα είναι μια ασχολία που θα επέλεγαν μικροί και μεγάλοι για να περάσουν ευχάριστα και δημιουργικά τον ελεύθερο χρόνο τους.

Ξεκίνησε πριν από πολλά χρόνια και οι άνθρωποι το χρησιμοποιούσαν και το χρησιμποιούν ακόμα για να στολίζουν τα ρούχα τους και για να διακοσμού το σπίτι.

Το κέντημα μπορεί να έχει ως σχέδιο λουλούδια ή ζώα και γωμετρικά σχήματα κ.ά..

Χρησιμοποιούμε μικρές ή μεγάλες βελόνες και πολύχρωμες κλωστές από μετάξι, μαλλί ή οτιδήποτε άλλο.

Γνωστές βελονιές είναι η σταυροβελονιά, η αλυσιδοβελονιά, η πλακέ, το ανεβατό κ.ά..

Τσουρή Χαρά