Ομιλία του συγγραφέα Διονύση Λεϊμονή

Την Τετάρτη 8 Μαΐου 2019 και ώρα 9:00 π..μ. οι τάξεις της Δ’, Ε’ και ΣΤ’ του 11ου Δημοτικού Σχολείου Λάρισας παρακολούθησαν ομιλία του συγγραφέα Διονύση Λεϊμονή.

Ο συγγραφέας του βιβλίου Ο Θαλασσοσφυριχτής, παρουσίασε στους μαθητές μέσα από το βιβλίο του,μια συναρπαστική περιπέτεια στον ονειρικό κόσμο της λιμνοθάλασσας. Η εικονογράφηση της Δήμητρας Ψυχογιού θυμίζει πολύ το βλέμμα των Βυζαντινών εικόνων, ενώ με λεπτομέρειες και υπέροχα χρώματα το κείμενο αναπαριστά τον μικρόκοσμο της λιμνοθάλασσας. Το βιβλίο με αδρές γραμμές παρουσιάζει τη δύσκολη ζωή των ψαράδων από το πάστωμα ως τη συντήρηση της γαΐτας και όχι μόνο.Ένα ατελείωτο ταξίδι με χρώματα και λέξεις στις λιμνοθάλασσες και στη ζωή των ψαράδων.