Συμμετοχή στο 9ο Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας

Παιχνίδια με το EducaPlay9o Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας

Στο Μουσικό Σχολείο Λάρισας πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 12 Απριλίου 2019 το 9ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας. Οι μαθητές του τμήματος Ε1 δημιούργησαν εκπαιδευτικά παιχνίδια με την πλατφόρμα Educaplay σε πολλές κατηγορίες όπως μαθηματικά, γεωγραφία και εικαστικές τέχνες.

Τρεις μαθητές, η Μαρία Ντρέου, η Ευφροσύνη Πασχάλη και ο Αλέξανδρος Σισόεβ, εκπροσώπησαν το έργο των παιδιών και με την καθοδήγηση της κας. Τριαντάρη Φωτεινής, πληροφορικό του σχολείου, παρουσίασαν το έργο των μαθητών. Οι μαθητές συνοδεύτηκαν από τον Διευθυντή του σχολείου κ.Βλάνδο Σταμούλη και τον κ. Λεωνίδα Γαϊτάνη. Εκτός από την παρουσίαση του 11ου Δημοτικού Σχολείου Λάρισας, συμμετείχαν και άλλα παιδιά με υπέροχες δημιουργίες και ψηφιακά κατασκευασμένα έργα. Η εμπειρία της δημιουργίας και της παρουσίασης είναι πολύτιμη και το σχολείο είναι πάντα δίπλα στους μαθητές που με το μεράκι και την φαντασία τους δημιουργούν τα δικά τους έργα, τις δικές τους εργασίες.