Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Λαογραφικό Μουσείο Λάρισας

Τα τμήματα Α1 και Β1 πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Λαογραφικό Μουσείο Λάρισας τον Απρίλιο του σχολικού έτους 2018-2019. Οι μαθητές και μαθήτριες των δύο τμημάτων μαζί με τις εκπαιδευτικούς, κ. Λαϊνα Αλεξάνδρα του τμήματος Β1 και την κ. Στυλιανή Καμπούρη του τμήματος Α1 ξεναγήθηκαν και παρακολούθησαν την παρουσίαση από τις υπεύθυνες ξεναγούς του Μουσείου.

Ενημερώθηκαν για την ιστορία και τον πολιτισμό του τόπου μας ενώ έκαναν παράλληλα πολλές ερωτήσεις σχετικά με τα έργα του Μουσείου και την ελληνική παράδοση. Οι μαθητές έζησαν μία πολύ ενδιαφέρουσα εμπειρία αφού μελέτησαν τα εκθέματα στο Μουσείο. Η δράση τελείωσε με τις κατασκευές από τους ίδιους τους μαθητές με πηλό. Με φαντασία και μεράκι δημιούργησαν καταπληκτικά έργα με την καθοδήγηση των υπευθύνων.