2 Απριλίου Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου ( 2)

Η καλή μέρα σήμερα αρχίζει με τις ανταποκρίσεις και τις φωτογραφίες σας!!!

Πολλές μαμάδες απάντησαν με φωτογραφίες  από τα βιβλία που διαβάσατε και τις ζωγραφιές που κάνατε, Αγαπημένα μας παιδιά!

Για να τις δούμε με σειρά:

Ο ΆΓΓΕΛΟΣ Μ. μας έστειλε τις πρώτες του φωτογραφίες. Διάβασε το βιβλίο « Τα χέρια δεν χτυπάνε, τα χέρια αγαπάνε» , βιβλίο αγαπημένο σε όλους μας και μας ζωγράφισε το όμορφο χεράκι του.

το βιβλίο που διάβασε ο Άγγελος Μ. (image από 10ο Νηπιαγωγείο Ελευθερίου- Κορδελιού κάτω από CC BY-NC-ND 4.0)

η ζωγραφιά του Άγγελου Μ. (image από 10ο Νηπιαγωγείο Ελευθερίου- Κορδελιού κάτω από CC BY-NC-ND 4.0)

Ο Άγγελος  είναι από τα νήπια του 2ου τμήματος του σχολείου μας.Είναι ένα εξαιρετικό παιδί σε γνώσεις και σε ικανότητες.

Μας  γράφει πως  είναι όλοι καλά και εύχεται να είμαστε κι εμείς όλοι καλά!!!

Σε ευχαριστούμε Άγγελε…!!! Να είσαι πάντα καλά!!!

Θα  περιμένουμε κι άλλες φωτογραφίες!!

Ο ΕΥΤΥΧΙΟΣ  μας,  διάβασε μυθολογία  «ο Θησέας και ο Μινώταυρος» από το βιβλίο «Οι Πρώτοι μου Αρχαίοι Ελληνικοί Μύθοι».

Ζωγράφισε  αυτό που του άρεσε και έγραψε και τον τίτλο του βιβλίου.

Το βιβλίο και η ζωγραφιά του Ευτύχιου (image από 10ο Νηπιαγωγείο Ελευθερίου- Κορδελιού κάτω από CC BY-NC-ND 4.0)

Η μαμά του Ευτύχιος, μας έστειλε πολλές φωτογραφίες, μας δείχνουν πώς περνάνε  στο σπίτι δημιουργικά, με την μαμά και τον αδερφό του. Η μαμά, του διαβάζει  κάθε βράδυ από ένα παραμύθι. Κι αν καμιά φορά λόγω φόρτου εργασίας, δεν μπορέσει, αναπληρώνει το κενό με 3 βιβλία!!!

Μπράβο στον Ευτύχιε…. Μπράβο και στη μανούλα του!!!

Η ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ, διάβασε το βιβλίο : «Ειλικρίνεια ή Ψέμα» από τη σειρά «Τι νιώθεις;» και ζωγράφισε αυτό που της άρεσε!

το βιβλίο που διάβασε η Κων/να (image από 10ο Νηπιαγωγείο Ελευθερίου- Κορδελιού κάτω από CC BY-NC-ND 4.0)

το βιβλίο και η ζωγραφιά της Κων/νας (image από 10ο Νηπιαγωγείο Ελευθερίου- Κορδελιού κάτω από CC BY-NC-ND 4.0)

Ζωγράφισε  και έγραψε και τον τίτλο του βιβλίου. Για την ειλικρίνεια χρησιμοποίησε το χρώμα ροζ και για το ψέμα , το μαύρο. Το ροζ είναι το χρώμα που της αρέσει πολύ, το  μαύρο χρώμα, δεν το προτιμάει καθόλου.  Η  Κωνσταντίνα μας, είναι πάντα ειλικρινής και λέει άφοβα τι σκέφτεται και τι νιώθει!!!

Η Κωνσταντίνα λέει ότι της λείψαμε και μας στέλνει την αγάπη της!

Σε ευχαριστούμε Κωνσταντίνα μας… Μας λείπεις κι εμάς πολύ!

Πολλή πολλή Αγάπη κι από εμάς!!!

Ο ΓΙΩΡΓΟΣ Κ.   ασχολείται με  «Το Πρώτο Τετράδιο Αρίθμησης»  και κάνει μαθηματικές ασκήσεις με την αδερφή του Ελένη!  Τα μαθηματικά είναι ένα από τα μαθήματα που αρέσουν στον Γιώργο!

το βιβλίο του Γιώργου (image από 10ο Νηπιαγωγείο Ελευθερίου- Κορδελιού κάτω από CC BY-NC-ND 4.0)

οι ασκήσεις του Γιώργου (image από 10ο Νηπιαγωγείο Ελευθερίου- Κορδελιού κάτω από CC BY-NC-ND 4.0)

Μπράβο Γιωργάκη!!!! Συνέχισε έτσι!!!

ο Γιώργος και η αδελφή του (image από 10ο Νηπιαγωγείο Ελευθερίου- Κορδελιού κάτω από CC BY-NC-ND 4.0)

Η ΚΑΤΕΡΙΝΑ   μαθαίνει την ώρα από ένα παραμύθι με ένα ρολόι και ζωγραφίζει αυτό που της άρεσε! Θυμάμαι όταν ήμασταν σχολείο πάντα ρωτούσε ” τι ώρα είναι;” .

Όταν ξαναβρεθούμε στο σχολείο θα την βάλουμε αρχηγό των ρολογιών!

η Κατερίνα ζωγραφίζει (image από 10ο Νηπιαγωγείο Ελευθερίου- Κορδελιού κάτω από CC BY-NC-ND 4.0)

το βιβλίο και η ζωγραφιά της Κατερίνας (image από 10ο Νηπιαγωγείο Ελευθερίου- Κορδελιού κάτω από CC BY-NC-ND 4.0)

Η ΚΑΤΕΡΙΝΑ  μας λέει πως αγαπάει την κυρία της και ότι της λείπει!!!

Σε ευχαριστούμε Κατερινάκι μου…

Μας λείπεις πολύ!!! Σου στέλνουμε κι εμείς την Αγάπη μας !!!

Σας ευχαριστούμε και πάλι!!!  Μας λείπετε όλοι πολύ!!!

Τα λέμε ξανά….!!!