Our English class

ΑΡΘΡΟ BOOKS

BOOKS ON  WHEELS

Οι μαθητές της ΣΤ τάξης πήραν μέρος στο πρόγραμμα Books on wheels – Βιβλία σε ρόδες. Πρόκειται για ένα καινοτόμο εκπαιδευτικό πρόγραμμα που έχει σκοπό να φέρει τα παιδιά σε επαφή με τη διαδικασία του δανεισμού βιβλίων και της ανάγνωσης.  Τα παιδιά της ΣΤ είχαν στη διάθεσή τους για 6 περίπου εβδομάδες μια μικρή κινητή βιβλιοθήκη, μια βαλίτσα με αγγλικά βιβλία, τα οποία δανείζονταν και διάβαζαν στο σπίτι τους. Όλοι οι μαθητές ήταν συνεπείς στις ημερομηνίες επιστροφής των βιβλίων και όλα τα βιβλία διατηρήθηκαν σε άριστη κατάσταση. Αρκετοί μαθητές διάβασαν περισσότερα από ένα βιβλία και πρότειναν βιβλία ο ένας στον άλλον. Τα παιδιά δήλωσαν ενθουσιασμένα με το πρόγραμμα και θέλησαν είτε να ζωγραφίσουν κάτι σχετικό με το βιβλίο που τους άρεσε περισσότερο, είτε να γράψουν μια περίληψη.

Μαρίνα Κουμουνδούρου

books on the wheels 021

Ξανθούλα

A project: IMAGINARY CREATURES