Στ΄τάξη

Στο πλαίσιο του μαθήματος Εργαστήρια Δεξιοτήτων η έκτη τάξη ασχολήθηκε με το θέμα της φιλίας. Δημιουργήσαμε μια λίστα φιλικών πράξεων που μπορούν να κάνουν τα παιδιά μεταξύ τους με καταιγισμό ιδεών. Φτιάξαμε το δικό μας συμβόλαιο τάξης βασισμένο στην ιδέα της φιλίας, του αλληλοσεβασμού και του ανθρωπισμού. Επιπρόσθετα δόθηκε η ευκαιρία στα παιδιά, μέσα από συζητήσεις και δράσεις, να καλλιεργήσουν δεξιότητες ζωής, να αντιμετωπίζουν τις συγκρούσεις ικανοποιητικά και να μαθαίνουν να διευθετούν αποτελεσματικά τα προβλήματα που προκύπτουν.

Σκοπός  ήταν να βοηθηθούν τα παιδιά να αναπτύξουν κοινωνικές δεξιότητες, να εκφράσουν τα συναισθήματά τους και να αποκτήσουν αυτοπεποίθηση.

st sklb st sklb1 stsklb2

Οι μαθητές της ΣΤ  τάξης, έχοντας τον ρόλο του ξεναγού, προσέγγισαν με γόνιμο και ευεργετικό τρόπο την πολιτιστική μας κληρονομιά.

tg tg1 tg2