Αειφόρο σχολείο 2018-2019

1. Η δράση “Η τσάντα στο σχολείο”,  σύμφωνα με εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας, θα εφαρμοστεί φέτος στα Δημοτικά Σχολεία της χώρας για 2 Σαββατοκύριακα τον μήνα. Η παραμονή της τσάντας στο σχολείο δεν αποτελεί μια συμβολική παρέμβαση αλλά επιδιώκεται οι μαθητές και οι μαθήτριες να μην ασχολούνται καθόλου με την προετοιμασία μαθημάτων κατά τη διάρκεια του Σαββατοκύριακου και να έχουν χρόνο για δημιουργική επαφή με τους γονείς τους. Το σχολείο μας, που από πέρυσι υιοθέτησε την πιλοτική εφαρμογή της δράσης αυτής, φέτος συνεχίζει με 2 Σαββατοκύριακα τον μήνα για τα οποία θα ενημερώνονται κάθε φορά οι μαθητές.
  2. Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Αποταμίευσης (31 Οκτωβρίου) οι μαθητές των τάξεων Γ και Δ ενημερώθηκαν, συζήτησαν και ζωγράφισαν για το σχετικό θέμα.
  3. Ο κήπος μας άνθισε!

4. Ο μαυροπίνακας των ευχών

Οι μαθητές κάθε τμήματος του σχολείου μας γράφουν κάθε μήνα στον “μαυροπίνακα των ευχών”. Δείτε τις ευχές των μαθητών της ΣΤ τάξης.

5. Το σχολείο μας αποφάσισε να εφαρμόσει και φέτος το  πρόγραμμα της “υιοθεσίας” των μαθητών της Α τάξης από τους μαθητές της ΣΤ, το οποίο πραγματοποιήθηκε την προηγούμενη σχολική χρονιά με επιτυχία.

6. Συμμετοχή σε δράσεις αλληλοβοήθειας

• Το σχολείο μας συμμετέχει   στη δράση της ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΕΙΡΗΝΗΣ ΙΛΙΟΥ  που έχει προγραμματίσει   συλλογή ζεστών ρούχων (κουβέρτες-πουλόβερ-μπουφάν κλπ)  για τους πρόσφυγες και αυτούς που δοκιμάζονται από τη φτώχια. Η συγκέντρωση γίνεται τις καθημερινές στο  πρώην 1ο Ειδικό Σχολείο Ιλίου 1:30-3:00μμ  από 12 έως 21 Δεκεμβρίου .
  • Το σχολείο μας συμμετείχε και φέτος στο πρόγραμμα “Make a wish” – “Κάνε μια ευχή Ελλάδος” και υιοθέτησε την ευχή της 10χρονης Ευαγγελίας.

7. Διαλέξεις – Συζητήσεις

•  Την Τετάρτη 5 Δεκεμβρίου πραγματοποιήθηκε στη Βιβλιοθήκη του σχολείου μας συνάντηση με την κυρία Παπαδιώτη από το Κέντρο Πρόληψης “Φαέθων”. Η συζήτηση είχε ως θέμα «Οριοθέτηση συμπεριφοράς και υγιής σχέση γονέων – παιδιών».

• Την Πέμπτη 14 Φεβρουαρίου επισκέφτηκε το σχολείο μας ομάδα επιστημόνων του προγράμματος “ΑΡΙΑΔΝΗ” της Μονάδας Εφηβικής Υγείας του Νοσοκομείου Παίδων  ” Π & Α Κυριακού” και ενημέρωσε τους  μαθητές των  Ε και Στ τάξεων  για την ασφαλή χρήση του Διαδικτύου μέσα από συζήτηση και παιχνίδι με κάρτες υποθετικών καταστάσεων.

• Τρεις συγγραφείς επισκέφθηκαν το σχολείο μας και έκαναν παρουσιάσεις τον Απρίλιο με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου: η κ. Σβορώνου, η κ. Σωτηροπούλου και ο κ. Πούλος.
  • Στις 5 Απριλίου οι μαθητές μας παρακολούθησαν το πρόγραμμα της ΔΕΗ “Μαθαίνω πώς να εξοικονομώ ενέργεια”
  • Στις 12 Απριλίου οι μαθητές μας ενημερώθηκαν από Παιδίατρο της Περιφέρειας για θέματα μικροβίων και υγιεινής μέσα από το πρόγραμμα “Οι μαθητές στη χώρα των μικροβίων”

8. Επίσκεψη της Στ τάξης σε ΚΠΕ

Στις 13 και 14 Μαϊου ο μαθητές της Στ συμμετείχαν σε διήμερο πρόγραμμα στο ΚΠΕ Κλειτορίας με θέμα “Πού είναι οι αξίες; … Ψάξε και θα τις βρεις!”

9. Εικαστικό αποτύπωμα

Οι μαθητές της Στ ασχολήθηκαν με Έλληνες και ξένους ζωγράφους, έκαναν έκθεση με έργα τους μετά από επίσκεψη στο Μουσείο Τσαρούχη και άφησαν το εικαστικό τους αποτύπωμα στο σχολείο με 4 έργα στο Γραφείο των Δασκάλων.

10. Εξοικείωση με τα ήθη και τα έθιμα του τόπου μας

• Το σχολείο μας ντύθηκε γιορτινά για τα Χριστούγεννα

Ο Άγιος Βασίλης επισκέφτηκε το σχολείο μας και μοίρασε δώρα στους μαθητές

Πασχαλινά κουλούρια έφτιαξαν οι μαθητές της Α τάξης με τις δασκάλες τους.

11.Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Δημοτικού Σχολείου καθώς και του Νηπιαγωγείου κάνουν συλλογή από καπάκια τα οποία δίνονται στο Ειδικό ΕΠΑΛ Ιλίου συνεισφέροντας με αυτό τον τρόπο στην αγορά αμαξιδίων που τόσο έχουν ανάγκη αυτοί οι μαθητές για τη μετακίνησή τους.

12. Ψηφιακά και όχι παραδοσιακά!

Σε συνέχεια της δράσης “Η τσάντα στο σχολείο”,  η ΣΤ τάξη του σχολείου μας υλοποίησε το πρόγραμμα «ψηφιακά και όχι παραδοσιακά». Η βάση αυτού του προγράμματος ήταν οι μαθητές να αφήνουν τα βιβλία στο σχολείο και να παίρνουν τις ασκήσεις για το σπίτι στο προσωπικό τους e-mail . Στο σπίτι οι μαθητές διαβάζουν τα μαθήματα μπαίνοντας στην ψηφιακή πλατφόρμα e-books του Υπουργείου Παιδείας και μπορούν να στέλνουν τις εργασίες τους στο e-mail του δασκάλου τους.
Η κίνηση αυτή αποδείχθηκε ιδιαίτερα χρήσιμη στην έκθεση γιατί στην τάξη προβάλλεται το κείμενο με προτζέκτορα στον πίνακα και οι μαθητές μπορούν να επεμβαίνουν επάνω του κάνοντας διορθώσεις ή οποιεσδήποτε άλλες παρεμβάσεις θέλουν. Λειτουργεί δηλαδή σαν διαδραστικός πίνακας!
Η συμμετοχή στο πρόγραμμα είναι καθαρά εθελοντική και κάποιος μαθητής μπορεί να συμμετέχει ή να αποχωρήσει οποιαδήποτε στιγμή το επιλέξει.