Α τάξη

1ο ΘΕΜΑ

ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ

Σκοπός  του προγράμματος αυτού είναι να γνωρίσουν δικαιώματα που έχουν και πρέπει να έχουν τα παιδιά , να αναζητήσουν πληροφορίες για τις οργανώσεις που τα προστατεύουν , να δημιουργήσουν μια ιστορία για τα δικαιώματα των παιδιών αφήνοντας  ελεύθερη τη φαντασία και τη δημιουργικότητά τους και αποκτώντας ενσυναίσθηση να συμβάλλουν στη προστασία των δικαιωμάτων όλων των παιδιών του κόσμου.

Έγιναν ομαδικές δραστηριότητες  για την επίτευξη των παραπάνω στόχων με τη  χρήση τεχνικών όπως το project , η βιωματική μάθηση, η διερεύνηση, ο  καταιγισμός ιδεών, οι ερωτήσεις ανοικτού τύπου , η αφήγηση, η συζήτηση ,η  μελέτη περίπτωσης που αποτέλεσε και την έναρξη της συζήτησης , η επίλυση προβλήματος, τα παιχνίδια ρόλων, η  ζωγραφική , το κολάζ, η  χρήση τεχνολογίας και  δημιουργήσαμε  καταστάσεις προβληματισμού και επίλυσης τους καθώς και άσκησης της κριτικής σκέψης των παιδιών, που οδήγησαν   σε ενεργοποίηση της μάθησης.

ask ask1 ask2

2ο ΘΕΜΑ

ΔΕ ΜΑΛΩΝΩ ΔΕ ΜΑΛΩΝΩ ΑΓΚΑΛΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΛΩΝΩ

H Α τάξη στο πλαίσιο των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων της ενότητας « Ευ ζην» με θέμα «Δε μαλώνω, δε μαλώνω, αγκαλιά μεγάλη απλώνω» ασχολήθηκε με τον σχολικό εκφοβισμό, τη διαφορετικότητα και τα συναισθήματα.

Οι δεξιότητες στόχευσης του εργαστηρίου είναι: Κριτική Σκέψη, Δημιουργικότητα, Συνεργασία. Επίσης καλλιεργεί την φροντιστική  (caring) και τη μάθηση μέσω διερεύνησης προβλήματος .

Η παρέμβαση για την αντιμετώπιση της επιθετικής συμπεριφοράς κάθε φορά που εμφανίζεται κρίνεται απαραίτητη. Η βασική επιδίωξη όλων των εμπλεκομένων στην εκπαιδευτική διαδικασία είναι να σπάσει η σιωπή από την πλευρά των θυμάτων και των παρατηρητών και να αντιμετωπιστούν τα φαινόμενα βίας .

aslf aslf1 aslf2

3ο ΘΕΜΑ

Κύκλος είναι και γυρίζει!

Το παρόν πρόγραμμα ανήκει στη θεματική «Περιβάλλον και Εκπαίδευση για την Αειφόρο Ανάπτυξη», καθώς σκοπός της Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης είναι η Εκπαίδευση στην Αειφορία.  Οι  δράσεις που επιλέχθηκαν  είναι βιωματικές, έχουν δηλαδή ως έναυσμα και βάση τις εμπειρίες των παιδιών. Βασικός σκοπός του προγράμματος είναι να γίνει κατανοητό από τους/τις μαθητές/τριες ότι η ανθρώπινη δραστηριότητα επιδρά αρνητικά στον πλανήτη και η βιωσιμότητα είναι ευθύνη όλων. Ακολουθώντας τις φάσεις της διερευνητικής μάθησης οι μαθητές/τριες εμπλέκονται ενεργά στην οικοδόμηση της γνώσης και αποκτούν δεξιότητες μάθησης, νου, δεξιότητες κοινωνικής ζωής και ενσυναίσθησης, καθώς και δεξιότητες τεχνολογίας.

Α2