Θέατρο

Θεατρική παράσταση “Το Φάντασμα του Κάντερβιλ”

Απρ 202412

Την Τρίτη 9 Απριλίου τα παιδιά των Α και Β τάξεων του σχολείου μας παρακολούθησαν την παράσταση “Το Φάντασμα του Κάντερβιλ” στο Θέατρο Βεάκη. Η παράσταση βασίζεται στο έργο του μεγάλου θεατρικού συγγραφέα Όσκαρ Ουάιλντ που μιλάει για τον φόβο και τη διαχείρισή του αλλά και για την αξία της καλοσύνης.

ghostofkanterville500x500 1 thvεικόνα Viber 2024 04 12 20 31 19 751

κάτω από: Θέατρο | | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Θεατρική παράσταση “Το Φάντασμα του Κάντερβιλ”

Είδαμε την παράσταση “Κοντά στις ράγιες”

Δεκ 20232

13328083

Την Πέμπτη 30 Νοεμβρίου η Δ, Ε και Στ τάξεις του σχολείου μας απόλαυσαν την παράσταση “Κοντά στις ράγιες” στο θέατρο Άλφα. Η παράσταση βασίζεται στο ομώνυμο μυθιστόρημα της Άλκης Ζέη που αν και γράφτηκε το 1977 θίγει θέματα πάντα επίκαιρα όπως τα ανθρώπινα δικαιώματα, οι κοινωνικές ανισότητες, η ξενοφοβία, η φιλία, η σχολική ζωή και οι οικογενειακές σχέσεις.

κάτω από: Θέατρο | | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Είδαμε την παράσταση “Κοντά στις ράγιες”

Θέατρο Μαριονέτας

Νοέ 20238

Την περασμένη εβδομάδα τα παιδιά των  Α΄και Β’ τάξεων του σχολείου μας παρακολούθησαν παράσταση με μαριονέτες με τίτλο “Μύθοι του Αισώπου” από το Θέατρο Μαριονέτας Γκότση. Η παράσταση πραγματοποιήθηκε στο γυμναστήριο του σχολείου μας. Πριν από την παράσταση ενημερώθηκαν για το πώς γίνεται ο χειρισμός μιας μαριονέτας και στη συνέχεια απόλαυσαν το “Τζίτζικας και Μέρμηγκας”, τον “Ψεύτη βοσκό” και άλλους μύθους.

ppt ppt1 ppt2

κάτω από: Θέατρο | με ετικέτα  |  | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Θέατρο Μαριονέτας