10ο Δημοτικό Σχολείο Ιλίου

Καλώς ήρθατε στον ιστότοπό μας!

Καλή σχολική χρονιά!

Σεπ 202213

agias

Έναρξη σχολικής χρονιάς 2022-23 και Αγιασμός

Σεπ 20229

Σας ενημερώνουμε ότι ο Αγιασμός για την έναρξη της σχολικής χρονιάς 2022-23 θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 12 Σεπτεμβρίου 2022 και ώρα 9:30 . Οι μαθητές  θα  προσέλθουν στο σχολείο από τις 9:15 ως τις 9:30

Οι μαθητές θα έχουν μαζί τους τσάντα σχολική  για την παραλαβή των βιβλίων τους η όποια θα γίνει μετά τον αγιασμό μέσα στις τάξεις τους όπου θα γίνει και μια πρώτη επαφή με το δάσκαλο/α  του τμήματος και τους συμμαθητές τους.

Παράλληλα όσο οι μαθητές θα είναι στις τάξεις θα γίνει ενημέρωση από την Δ/ντρια του σχολείου  για το ολοήμερο πρόγραμμα στους γονείς των μαθητών που είναι γραμμένοι σε αυτό.

Η αποχώρηση των μαθητών των Β, Γ, Δ, Ε και ΣΤ τάξεων θα γίνει στις 10:30 όπου θα  τα παραλάβουν οι γονείς τους .

Οι μαθητές της Α΄ τάξης θα παραμείνουν στην τάξη τους   όπου μετά την ολοκλήρωση της αποχώρησης  των υπολοίπων μαθητών  θα πραγματοποιηθεί σύντομη ενημέρωση των γονέων/κηδεμόνων τους από τη δασκάλα της τάξης  και θα αποχωρήσουν μαζί.

Οι γονείς θα παραδώσουν τα παιδιά στην είσοδο του σχολείου και μετά το πέρας  του Αγιασμού και την παραλαβή των βιβλίων κατά την αποχώρηση θα τα παραλάβουν από την είσοδο.

Ευχές για μια ασφαλή, ευχάριστη και δημιουργική χρονιά!

.jpg

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Έναρξη σχολικής χρονιάς 2022-23 και Αγιασμός

Οδηγίες για την έναρξη λειτουργίας των σχολικών μονάδων

Λήψη αρχείου

από κάτω από: covid19, Σημαντικές εγκύκλιοι | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Οδηγίες για την έναρξη λειτουργίας των σχολικών μονάδων

Λειτουργία σχολικών μονάδων – Μέτρα για την αποφυγή διάδοσης του κορωνοϊού

Λήψη αρχείου

από κάτω από: covid19 | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Λειτουργία σχολικών μονάδων – Μέτρα για την αποφυγή διάδοσης του κορωνοϊού

Φωτογραφίες από τη γιορτή μας

Ιούν 202213

1st 2nd 3rd 4th 5th 6th

από κάτω από: γιορτές | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Φωτογραφίες από τη γιορτή μας

Ιούν 202210

Αγαπητοί  γονείς ,

Σύμφωνα με το ΠΔ79/2017 αρθ.2  παρ. 5 τη μέρα λήξης  των μαθημάτων χορηγούνται στους μαθητές των δημοτικών σχολείων Τίτλοι προόδου και Αντίγραφα Τίτλων Σπουδών. Σύμφωνα με αυτό σας ενημερώνουμε ότι την Τετάρτη 15-06-2022 οι μαθητές θα προσέλθουν  να τα παραλάβουν . Οι γονείς μπορούν να τα συνοδεύουν κατά την είσοδο τους  στο χώρο του σχολείου (Παρακαλούμε στα τμήματα που υπάρχει πρωτόκολλο και οι μαθητές και οι γονείς θα φορούν προστατευτική μάσκα κατά την είσοδό τους).

Οι μαθητές μπορούν να προσέρχονται στο σχολείο από τις 8:30 ως τις 10:00 για να παραλαμβάνουν  τους Τίτλους τους  .

Η Δ/ΝΤΡΙΑ

9ο Δημοτικό Σχολείο Πετρούπολης » Blog Archive » ΤΕΛΟΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ  2019-2020

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Πρόσκληση στη γιορτή μας

Ιούν 20226

peace dove Τ΄ όνειρο του παιδιού είναι η ειρήνη.

Τ΄ όνειρο της μάνας είναι η ειρήνη.

Τα λόγια της αγάπης κάτω από τα δέντρα είναι η ειρήνη.

Γ. Ρίτσος

Οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί του 10ου Δημοτικού σχολείου σας προσκαλούμε , με ιδιαίτερη χαρά, στην καλοκαιρινή γιορτή «Αφιέρωμα στην ειρήνη» που διοργανώνει το σχολείο μας την Πέμπτη 9 Ιουνίου 2022  και ώρα 19:00 μ.μ. Στη γιορτή συμμετέχει και το 20ο Νηπιαγωγείο Ιλίου.

από κάτω από: γιορτές | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πρόσκληση στη γιορτή μας

Πειράματα στο μάθημα της Φυσικής

Ιούν 20225

Την Τετάρτη 1η Ιουνίου οι μαθητές των Ε και Στ τάξεων παρακολούθησαν μια πολύ ενδιαφέρουσα παρουσίαση πειραμάτων για το μάθημα της Φυσικής από τον καθηγητή Φυσικής και υπεύθυνο του ΕΚΦΕ Ηλιούπολης κ. Παναγιώτη Λάζο. Τα πειράματα αφορούσαν τις ενότητες «Ήχος» και «Φως». Η διαδικασία ήταν διαδραστική και οι μαθητές μας με ευχάριστο και διασκεδαστικό τρόπο είχαν την ευκαιρία να προβληματιστούν, να εκφράσουν απορίες τους και να συνδέσουν καθημερινά φαινόμενα με τα αποτελέσματα των πειραμάτων που παρακολούθησαν.

5thkfe 5thkfe1 6th kfe kfe2

από κάτω από: Δράσεις | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πειράματα στο μάθημα της Φυσικής

Αθλητικές δραστηριότητες

Ιούν 20221

Την Τρίτη 31 Μαϊου οι μαθητές και οι μαθήτριες όλων των τάξεων του σχολείου μας συμμετείχαν σε οργανωμένες αθλητικές δραστηριότητες στα Γήπεδα Γρηγορίου των αθλητικών εγκαταστάσεων Πετρούπολης.

ghpgr ghpgr1 ghpgr2

από κάτω από: Επισκέψεις | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Αθλητικές δραστηριότητες

ΚΥΑ 31/5/22 Μέτρα προστασίας για covid19

Ιούν 20221