Σχολικός κανονισμός

ΣΧΟΛΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ

Με τον όρο «σχολικό κανονισμό» εννοούμε το σύνολο των κανόνων που θεωρούνται απαραίτητοι για να πραγματοποιείται ανενόχλητα ,μεθοδικά και αποτελεσματικά το έργο του σχολείου. Σκοπός αυτού είναι να λειτουργήσει ως μέσο παιδαγωγικό για την ομαλή σχολική ζωή και την ασφάλεια των μαθητών.

1.Η καθημερινή μετακίνηση των μαθητών από και προς το σχολείο βαρύνει αποκλειστικά τους γονείς. Η ώρα έναρξης είναι 8 και 15΄(πρωινή προσευχή). Φροντίζουν οι μαθητές να προσέρχονται έγκαιρα στο χώρο του σχολείου από τις 8:00-8:15.Η πρωινή  προσέλευση των μαθητών γίνεται  από την κεντρική εξώπορτα του σχολείου. Οι γονείς τα συνοδεύουν μέχρι την  εξώπορτα του προαυλίου . Εισέρχονται στο εσωτερικό του σχολείου μόνο αν έχουν  ραντεβού  με το-τη δ/λο-α ή τη δ/ντρια. Μετά την λήξη της πρωινής προσευχής η πόρτα του σχολείου θα κλειδώνει για την ασφάλεια και προστασία των μαθητών.

Η έγκαιρη προσέλευση των μαθητών προσφέρει σωστή αξιοποίηση του διαθέσιμου χρόνου και βοηθά στην εύρυθμη λειτουργία του σχολείου. Σε περίπτωση αργοπορίας θα σας παρακαλούσαμε να εισέρχεται στον σχολείο συνοδευμένος  από τον κηδεμόνα του κατά τη διάρκεια του 1ου διαλείμματος (9.40 έως 10.00) και όχι στη διάρκεια του 1ου διδακτικού δίωρου (8.10 έως 9.40)

2.Κατά το σχόλασμα οι δάσκαλοι των τάξεων θα συνοδεύουν τα παιδιά προς την έξοδο του σχολείου όπου οι γονείς θα τα παραλαμβάνουν από την εξώπορτα του σχολείου.

1. Σύμφωνα με το Προεδρικό Διάταγμα 79 για την ασφάλεια των μαθητών οι θύρες του σχολείου θα παραμένουν κλειστές καθ’ όλη τη διάρκεια λειτουργίας του σχολείου για να αποτρέπεται η αναίτια είσοδος ατόμων που ουδεμία  σχέση έχουν με τη λειτουργία του σχολείου. Καθώς επίσης κανένα άτομο πλην των εκπαιδευτικών δεν μπορεί να παραμείνει εντός του σχολικού χώρου.

1. Στο χώρο του σχολείου υπεύθυνοι  είναι οι εκπαιδευτικοί .Η αυτοδικία γονέων σε βάρος άλλων μαθητών δεν επιτρέπεται.

5.Οι μαθητές δεν πρέπει να φέρνουν μαζί τους αιχμηρά αντικείμενα και τιμαλφή.

Απαγορεύεται η χρήση κινητού τηλεφώνου στο σχολείο καθώς και άλλη ηλεκτρονική συσκευή ή παιχνίδι που διαθέτει σύστημα επεξεργασίας εικόνας και ήχου  τόσο μέσα στο σχολείο όσο και κατά τη διάρκεια  εκπαιδευτικής επίσκεψης.

6.Φροντίζουν για την καθαριότητα του χώρου και την προσεκτική χρήση της σχολικής περιουσίας.  Επίσης  τηρούν τις οδηγίες των εκπαιδευτικών αναφορικά με τη χρήση του προαυλίου χώρου όπως και τις δραστηριότητες (παιχνίδι-περίπατο-χρήση μπάλας) σε αυτό.

7.Τα όποια ζητήματα προκύπτουν σε επίπεδο τάξης πρώτα ενημερώνεται ο δάσκαλος της τάξης και στη συνέχεια  αν χρειαστεί η διευθύντρια του σχολείου.

8.Οι κηδεμόνες  των μαθητών μπορούν και πρέπει να ενημερώνονται  για την πρόοδο και συμπεριφορά τους από το δάσκαλο της τάξης την ώρα και τη μέρα που θα οριστεί για κάθε τμήμα .Ανελλιπώς  διαβάζουν όλες τις ανακοινώσεις που μεταφέρουν οι μαθητές ή αναρτώνται στον πίνακα ανακοινώσεων στην κεντρική είσοδο .Παράλληλα ενημερώνονται και από το ιστολόγιο  του σχολείου (  blogs.sch.gr/10dimhli  ).

9.Οι κηδεμόνες ενημερώνονται πλήρως για το μαθητή αλλά οφείλουν και οι ίδιοι να ενημερώνουν το σχολείο για θέματα που επηρεάζουν  την επίδοση ή τη συμπεριφορά του μαθητή στο σχολείο.

Οι γονείς ενημερώνουν τη δ/νση και το –τη δάσκαλα-ο αν το παιδί τους πάσχει από χρόνιες παθήσεις και χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή.

Ενημερώνουν ακόμα χωρίς καθυστέρηση ,αν το παιδί τους έχει προσβληθεί από μεταδοτική ασθένεια και δεν έρχεται στο σχολείο μέχρι να γίνει απόλυτα καλά.

10.Οι μαθητές παραμένουν στο σχολείο μέχρι να σχολάσουν .Σε περίπτωση πρόωρης αποχώρησης συνοδεύονται από τους κηδεμόνες τους αφού πρώτα έχουν ενημερώσει τη δ/ντρια ,το δάσκαλο-α της τάξης και έχουν υπογράψει σχετική δήλωση αποχώρησης .

Η Διευθύντρια και ο Σύλλογος Διδασκόντων