Επίσκεψη στην Ακαδημία Ρομποτικής

Ιαν 201917

Την Τετάρτη  16/01/19 οι τάξεις  Στ , Ε1 και Ε2 επισκέφθηκαν την Ακαδημία Ρομποτικής που τελεί υπό την αιγίδα του Πανεπιστήμιου Μακεδονίας.  Οι  μαθητές μας ενημερώθηκαν για την έννοια της λέξης ρομπότ, διαπίστωσαν ότι αυτά χρησιμοποιούνται στην καθημερινότητά μας  και ασχολήθηκαν για αρκετή ώρα με την κατασκευή ρομποτικού μηχανισμού. Τα παιδιά χωρίστηκαν σε τετραμελείς ομάδες με μία μεγάλη εργαλειοθήκη που περιελάμβανε εκτός των οδηγιών ( 40 τον αριθμό) κι έναν τεράστιο αριθμό εξαρτημάτων απαραίτητων για την κατασκευή. Η όλη διαδικασία και η ερευνητική – ομαδοσυνεργατική συμμετοχή των παιδιών διαμόρφωσε ένα υπέροχο κλίμα με άμεσο αποτέλεσμα οι μαθητές μας να περάσουν ευχάριστα και δημιουργικά ένα τρίωρο! Το πενταμελές διδακτικό προσωπικό ήταν ιδιαίτερα μεταδοτικό κι ευχάριστο πετυχαίνοντας να έχει την αμέριστη προσοχή των παιδιών. Κατά τη διάρκεια της κατασκευής περιφερόταν διαρκώς στις ομάδες εργασίας επεξηγώντας και δίνοντας πιθανές λύσεις, χωρίς όμως να καθοδηγούν τα παιδιά, στερώντας τους έτσι την αυτενέργεια που είναι και η ουσία του προγράμματος. Ολοκληρώνοντας την επίσκεψη – που είναι η πρώτη σε ανάλογο πρόγραμμα- επιστρέψαμε σχολείο με πρόσωπα γεμάτα ικανοποίηση για ένα πολύ αποδοτικό πρωινό!

από κάτω από: Επισκέψεις| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Επίσκεψη στην Ακαδημία Ρομποτικής