Η Μόνα Λίζα με τα μάτια της Γ’ Δημοτικού

Ο Λεονάρντο ντα Βίντσι γεννήθηκε στις 15 Απριλίου του 1452 στο Βίντσι της Ιταλίας. Ήταν αρχιτέκτονας, ζωγράφος, γλύπτης, μουσικός, εφευρέτης, μηχανικός, ανατόμος, γεωμέτρης και επιστήμονας που έζησε την περίοδο της Αναγέννησης.

Η Μόνα Λίζα, γνωστή και ως Τζιοκόντα, θεωρείται το πιο διάσημο έργο ζωγραφικής του πλανήτη. Όταν στις 3 Νοεμβρίου του 1503 ο Λεονάρντο Ντα Βίντσι κλήθηκε να φιλοτεχνήσει το πορτρέτο της Λίζα Γκεραρντίνι, κανείς δεν πίστευε πως αυτό τελικά θα γινόταν από τα πιο αινιγματικά και δημοφιλή έργα τέχνης στην ιστορία.

Ο πίνακας απεικονίζει την φιγούρα μιας γυναίκας, ντυμένης με τη φλωρεντινή μόδα της εποχής της και καθισμένη σε ένα ορεινό τοπίο.

Η αινιγματική έκφραση της Μόνα Λίζα, που την κάνει να φαίνεται ταυτόχρονα δελεαστική αλλά και απόμακρη, έχει δώσει στο πορτρέτο την παγκόσμια φήμη του αλλά και χιλιάδες επισκέπτες στο Λούβρο, οι οποίοι προσπαθούν να ανακαλύψουν το μυστήριο της Τζιοκόντα, έστω και τα λίγα δευτερόλεπτα που έχουν για να παρατηρήσουν τον πίνακα.

Οι μαθητές της Γ΄ τάξης του σχολείου μας κλήθηκαν να δημιουργήσουν τα δικά τους πιστά αντίγραφα της Μόνα Λίζα και τα κατάφεραν και με το παραπάνω!

Λεονάρντο

Η γάτα με τα κόκκινα ψαρια του Ανρί Ματίς

Ο Ανρί Ματίς (Henri Matisse, 31 Δεκεμβρίου 1869 – 3 Νοεμβρίου 1954) ήταν ένας από τους σημαντικότερους Γάλλους ζωγράφους του 20ου αιώνα. Θεωρείται ιδρυτής του καλλιτεχνικού κινήματος του φωβισμού καθώς και
μία από τις σημαντικότερες μορφές της μοντέρνας τέχνης.

Αν παρατηρήσει κανείς το έργο του Ματίς, θα προσέξει ότι υπήρξε μια περίοδος κατά την οποία είχε εμμονή με το χρυσόψαρο στους πίνακές του. Τα χρυσόψαρα εμφανίζονται σε τουλάχιστον δέκα από τους πίνακές. Οι περισσότεροι ανήκουν σε μια σειρά που παράγει ο ζωγράφος την περίοδο 1912-1914.

Σύμφωνα με μια ιστορία, το χρυσόψαρο έχει μια μαγική ικανότητα να κάνει τρεις επιθυμίες μας αληθινές. Αλλά είναι πραγματικά αυτή η μυστηριώδης αιτία που έκανε τον Matisse να τα ζωγραφίζει σθεναρά ξανάκαι ξανά;

Οι μαθητές της Ε΄ τάξης του σχολείου μας, στο μάθημα των Εικαστικών, ζωγράφισαν το έργο του Ανρί Ματίς  “Η Γάτα με τα Κόκκινα Ψάρια”, δεν ξέρουμε εάν οι επιθυμίες τους πραγματοποιήθηκαν αλλά σίγουρα το αποτέλεσμα των έργων τους ήταν μαγικό!

Ανρί Ματιζ

Ζωγραφίζοντας με τον Βίνσεντ Βαν Γκογκ

«Τι υπέροχο που είναι το κίτρινο! Αντιπροσωπεύει τον ήλιο».

– Βίνσεντ Βαν Γκογκ

Με αυτή τη φράση στο μυαλό τους και το κίτρινο χρώμα να κυριαρχεί, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ΄ τάξης του σχολείου μας ζωγράφισαν τα αγαπημένα Ηλιοτρόπια του Βίνσεντ Βαν Γκογκ.

Βαν Γκόγκ