IMG 5385

Απολογισμός δράσεων για την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου

Φέτος χάσαμε τον έλεγχο από τις πολλές ιδέες για δράσεις για την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου, οπότε η μόνη λύση ήταν να τη μετατρέψουμε σε Βδομάδα Παιδικού Βιβλίου! Όταν η δημιουργικότητα αναλαμβάνει τα ηνία, μόνο υπέροχα πράγματα μπορούν να συμβούν!!!

Δράση 1η: Φτιάξαμε σελιδοδείκτες!

IMG 5382

Δράση 2η: Βιβλιοσυναγερμός!

Ημέρα που το βιβλίο που διαβάζαμε τη συγκεκριμένη περίοδο έπρεπε ανά πάσα στιγμή να είναι δίπλα μας! Το κουδούνι του σχολείου χτυπούσε ξαφνικά και αλλόκοτα και έπρεπε για τα επόμενα 10-15 λεπτά να αφιερωνόμαστε στην ανάγνωση του βιβλίου μας!

IMG 5387

Δράση 3η: Το μυστήριο της βιβλιοθήκης!

Κάτι ύποπτο βρισκόταν κρυμμένο ανάμεσα στα βιβλία της σχολικής μας βιβλιοθήκης και σαν περίεργα ακούγονταν τα λόγια της κυρίας Αθηνάς… Όλα γύρω μας ήταν γεμάτα ερωτηματικά που περίμεναν απαντήσεις! Εμείς όμως τις βρήκαμε όλες και καταλήξαμε στη λύση του γρίφου: ΟΙ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΦΤΕΡΑ!!!

IMG 5383

Δράση 4η: Χάρισε ένα βιβλίο!

130 νέοι τίτλοι προστέθηκαν στον κατάλογο της σχολικής μας βιβλιοθήκης!!!

IMG 5384

Δράση 5η: Λέσχη ανάγνωσης στο δάσος!

Τι πιο όμορφο από το να χάνεσαι ανάμεσα στις αράδες αγαπημένων βιβλίων, παρέα με τους συμμαθητές σου μέσα στον ανανεωμένο παραμυθένιο κήπο του σχολείου!!!

IMG 5385

IMG 5386

Τα βιβλία της βιβλιοθήκης μας το απόλαυσαν! Όταν έμειναν μόνα τους, τακτοποιημένα και όμορφα πάνω στα ράφια, σιγοψιθύριζαν ευχαριστημένα!

Η δική μας Βδομάδα Παιδικού Βιβλίου έκλεισε με δημιουργίες των μαθητών του ΣΤ’2:

Πολλά πολλά συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές του σχολείου μας, που υλοποίησαν τις δράσεις με αστείρευτο κέφι, στην κυρία Αθηνά, δασκάλα μας της Μουσικής και Υπεύθυνη Βιβλιοθήκης, που διοργάνωσε, συντόνισε και υλοποίησε όλες τις δράσεις με τους μαθητές, καθώς και σε όλους τους εκπαιδευτικούς που συνέβαλαν ώστε να πραγματοποιηθούν όλες οι ιδέες και να κυλήσει η βδομάδα γεμάτη χαρά!!!

Και του χρόνου!!!  😀  😀  😀