ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΙΔΙΟΙ. ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ

Τετάρτη, 19 Ιουνίου 2024 9:58 πμ |

Φύλλο εργασίας

ΟΜΑΔΑ Α  και Ε

1. Ανοίξτε την ιστοσελίδα Η ΠΥΛΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ( www.greek-language.gr ) να αναζητήσετε στο λεξικό της Νέας Ελληνικής του Τριανταφυλλίδη ( Νέα Ελληνική –Εργαλεία –Ηλεκτρονικά λεξικά –Λεξικό της Κοινής Ελληνικής του Τριανταφυλλίδη )τις σημασίες των παρακάτω λέξεων. Στη συνέχεια να βρείτε στα σώματα κειμένων (Νέα Ελληνική –Εργαλεία –Σώματα κειμένων –Εφημερίδα « Τα Νέα ») ένα παράδειγμα χρήσης των λέξεων μέσα σε φράση.Στη συνέχεια, ανοίξτε ένα έγγραφο  word και αντιγράψτε τα αποτελέσματα.

Ξενοφοβία

Σεξισμός

Διαφορετικότητα

1. Αφού μελετήσετε  τα κόμικς στην ιστοσελίδα: http://utopia.duth.gr/xsakonid/index_htm_files/egw_ratsistis.pdf   που προέρχονται από το φυλλάδιο της Ευρωπαϊκής Επιτροπής «Εγώ, ο ρατσιστής!» να συζητήσετε  μορφές ρατσισμού. Στη συνέχεια, στο ίδιο   έγγραφο  word  να αναλύσετε μια από τις μορφές αυτές σε μία παράγραφο 80-100 λέξεων.

ΟΜΑΔΑ Β και ΣΤ

1. Στην ιστοσελίδα Η ΠΥΛΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ www.greek-language.gr ) να αναζητήσετε στο λεξικό της Νέας Ελληνικής του Τριανταφυλλίδη ( Νέα Ελληνική –Εργαλεία –Ηλεκτρονικά λεξικά –Λεξικό της Κοινής Ελληνικής του Τριανταφυλλίδη )τις σημασίες των παρακάτω λέξεων. Στη συνέχεια να βρείτε στα σώματα κειμένων (Νέα Ελληνική –Εργαλεία ––Εφημερίδα « Τα Νέα ») ένα παράδειγμα χρήσης των λέξεων μέσα σε φράση. Στη συνέχεια, ανοίξτε ένα έγγραφο word και αντιγράψτε τα αποτελέσματα.

.

Προκατάληψη

Στερεότυπα

Μισαλλοδοξία

1. Αφού περιηγηθείτε στο διαδραστικό παιχνίδι “ Ταξίδι φυγής ”, να αναλύσετε στο ίδιο  κείμενο word σε  μια παράγραφο 80-100 λέξεων τις συνέπειες που έχουν οι προκαταλήψεις και τα στερεότυπα στα άτομα που δέχονται το ρατσισμό.

ΟΜΑΔΑ Γ και Ζ

1. Στην ιστοσελίδα Η ΠΥΛΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ www.greek-language.gr ) να αναζητήσετε στο λεξικό της Νέας Ελληνικής του Τριανταφυλλίδη ( Νέα Ελληνική –Εργαλεία –Ηλεκτρονικά λεξικά –Λεξικό της Κοινής Ελληνικής του Τριανταφυλλίδη )τις σημασίες των παρακάτω λέξεων. Στη συνέχεια να βρείτε στα σώ ματα κειμένων (Νέα Ελληνική –Εργαλεία –. Σώματα κειμένων –Εφημερίδα « Τα Νέα ») ένα παράδειγμα χρήσης των λέξεων μέσα σε φράση.Στη συνέχεια, ανοίξτε ένα έγγραφο word και αντιγράψτε τα αποτελέσματα.

Πρόσφυγες

Μετανάστες

Μειονότητες

1. Αφού περιηγηθείτε στο διαδραστικό παιχνίδι “ Ταξίδι φυγής ”, να αναλύσετε  στο ίδιο κείμενο word  σε μια παράγραφο 80-100 λέξεων  τις προκαταλήψεις και τα στερεότυπα που συναντήσατε στο παιχνίδι .

ΟΜΑΔΑ Δ και Η

1. Στην ιστοσελίδα Η ΠΥΛΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ www.greek-language.gr ) να αναζητήσετε στο λεξικό της Νέας Ελληνικής του Τριανταφυλλίδη ( Νέα Ελληνική –Εργαλεία –Ηλεκτρονικά λεξικά –Λεξικό της Κοινής Ελληνικής του Τριανταφυλλίδη )τις σημασίες των παρακάτω λέξεων. Στη συνέχεια να βρείτε στα σώματα κειμένων (Νέα Ελληνική –Εργαλεία – Σώματα κειμένων –Εφημερίδα « Τα Νέα ») ένα παράδειγμα χρήσης των λέξεων μέσα σε φράση. Στη συνέχεια, ανοίξτε ένα έγγραφο word και αντιγράψτε τα αποτελέσματα.

.

Γκέτο

Διακρίσεις

Παρατσούκλι