Υποβολή Ενστάσεων, Επανεξετάσεων και Ανακλήσεων Αποσπάσεων

Σας ενημερώνουμε ότι από Δευτέρα 1 Ιουλίου 2024 μέχρι και Παρασκευή 5 Ιουλίου 2024 θα είναι ανοικτό το σύστημα (ΟΠΣΥΔ) για υποβολή ενστάσεων, επανεξετάσεων και ανακλήσεων αποσπάσεων.

Δελτίο Τύπου Ημερίδας Σχολικών Δραστηριοτήτων Πρωτοβάθμιας

Δελτίο Τύπου

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε η Ημερίδα Σχολικών Δραστηριοτήτων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Βοιωτίας, που πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 17 Ιουνίου 2024, στο 2ο Δημοτικό Σχολείο Αλιάρτου. Η ημερίδα η οποία αποτέλεσε σημείο συνάντησης εκπαιδευτικών για την ανταλλαγή γνώσεων, εμπειριών και καλών πρακτικών ξεπέρασε κάθε προσδοκία, με περισσότερους από 120 συμμετέχοντες. Εκπαιδευτικοί από διάφορα σχολεία του νομού έδωσαν το παρών, συμβάλλοντας σε μια ζωντανή και εποικοδομητική εκδήλωση. Οι συμμετέχοντες είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν παρουσιάσεις και εργαστήρια που αναδείκνυαν τις καινοτόμες δράσεις στα σχολεία μας.

ΒΕΛΤΙΩΣΕΙΣ/ΟΡΙΣΤΙΚΕΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΕΝΤΟΣ ΠΥΣΠΕ ΒΟΙΩΤΙΑΣ (11η/14-06-2024 ΠΡΑΞΗ ΤΟΥ ΠΥΣΠΕ ΒΟΙΩΤΙΑΣ)

ΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΠΡΑΞΗ ΑΝΑΛΗΨΗΣ ΣΤΙΣ ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΜΟΝΑΔΕΣ ΠΟΥ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΗΚΑΝ ΜΕ ΤΗΝ ΑΡΙΘΜ. 11/14-06-2024 ΠΡΑΞΗ ΤΟΥ ΠΥΣΠΕ ΒΟΙΩΤΙΑΣ.

ΟΡΙΣΤΙΚΕΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙΣ & ΒΕΛΤΙΩΣΕΙΣ ΘΕΣΕΩΝ ΕΝΤΟΣ ΠΥΣΠΕ ΒΟΙΩΤΙΑΣ ΓΕΝΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ

ΟΡΙΣΤΙΚΕΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙΣ & ΒΕΛΤΙΩΣΕΙΣ ΘΕΣΕΩΝ ΕΝΤΟΣ ΠΥΣΠΕ ΒΟΙΩΤΙΑΣ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ

ΜΗ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΘΕΝΤΕΣ

ΠΡΑΞΗ ΑΝΑΛΗΨΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΓΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ

Ολοκλήρωση μαθημάτων κολύμβησης Γ΄ και Δ΄τάξεων Δημοτικών Σχολείων ΔΠΕ Βοιωτίας.

IMG 20240411 104344 IMG 20240411 104534 IMG 20240411 104601 IMG 1fb030d788ebcf6072580cbf11eca2a0 V IMG 7ad00b68801b89acbbb71da6fae2d97d V

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκαν τα μαθήματα κολύμβησης των Γ ΄ και Δ΄ τάξεων  Δημοτικών Σχολείων  Ν. Βοιωτίας. Τα μαθήματα πραγματοποιήθηκαν με βάση το Αναλυτικό Πρόγραμμα Σπουδών και οι μετακινήσεις  των σχολείων από και προς το κολυμβητήριο σύμφωνα  με το Ν.4415/2016 Φεκ159/τ.Α΄/6.09.2016.

Το μάθημα της κολύμβησης έλαβε μέρος στην  πισίνα  του Ε.Α.Κ. Λιβαδειάς .Ξεκίνησε τον Νοέμβριο ολοκληρώθηκε τον Ιούνιο και  το σύνολο των μαθητών/τριών που συμμετείχαν σε αυτό ήταν 730 από 17 Δημοτικά Σχολεία.

Σκοπός της διδασκαλίας της κολύμβησης στους μαθητές και τις μαθήτριες στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση είναι η απόκτηση κολυμβητικής παιδείας/επάρκειας στοχεύοντας στην αποφυγή του πνιγμού, την εξοικείωση των παιδιών με το υδάτινο στοιχείο, την απόκτηση βιωματικής γνώσης των βασικών κανόνων ασφαλείας και υγιεινής, την ανάπτυξη της συνεργασίας και της κοινωνικότητας των μαθητών/τριών, παράγοντες οι οποίοι συμβάλλουν στην ολοκλήρωση της προσωπικότητάς τους.

Τα παιδιά αγαπούν το νερό και απολαμβάνουν οποιαδήποτε δραστηριότητα σχετίζεται με αυτό. Η κολύμβηση είναι αναμφίβολα η καλύτερη μορφή άσκησης για όλες τις ηλικίες καθώς συμβάλει στην υγεία ενός ατόμου όχι μόνο σωματικά αλλά και συναισθηματικά.

“Συγχαίρουμε τους συναδέλφους εκπαιδευτικούς Φυσικής Αγωγής κ. Μπαλαγιάννη Νίκη, Πούλου Γεωργία, Παντίσκου Πηνελόπη  και τη Συντονίστρια Κολύμβησης κ. Ντόκου Φωτεινή για την άριστη επαγγελματικότητα τους και τη συνεργασία μας όλο αυτό το χρονικό διάστημα.
Ευχαριστούμε:

• Τους Διευθυντές και τους Εκπαιδευτικούς όλων των σχολικών μονάδων που με την  πολύτιμη  βοήθειά τους συνέβαλαν στην επιτυχή ολοκλήρωση των μαθημάτων…
  • Το Αυτοτελές Τμήμα Αθλητισμού, Πολιτισμού και Αθλητισμού του Δήμου Λεβαδέων, για την άριστη συνεργασία και την στήριξή τους όλο αυτό το διάστημα
  • Την Περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας και τη Διοίκηση του ΚΤΕΛ Λιβαδειάς χωρίς τη συνδρομή των οποίων θα ήταν αδύνατη η πραγματοποίηση των μαθημάτων

ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ

Η Δ/ντρια  Δ.Π.Ε. Βοιωτίας

ΧΟΥΛΙΑΡΑ – ΣΙΔΕΡΑ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ

Λειτουργία σχολικών μονάδων της Α/θμιας Εκπ/σης Δ. Διστόμου-Αράχωβας-Αντίκυρας

Σύμφωνα με ανακοίνωση του Δημάρχου Διστόμου-Αράχοβας-Αντίκυρας από την Τρίτη 11 Ιουνίου 2024 ως και την Πέμπτη 13 Ιουνίου 2024 τα σχολεία της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης (νηπιαγωγεία και δημοτικά) του Δήμου Διστόμου-Αράχωβας-Αντίκυρας θα λειτουργήσουν ως και τις 11:30 π.μ. λόγω του επικείμενου καύσωνα.
Για τον ίδιο λόγο δε θα λειτουργήσουν ούτε τα ολοήμερα τμήματα των σχολείων.

Απόφαση Δημάρχου Διστόμου Αράχωβας Αντίκυρας

Λειτουργία σχολικών μονάδων της Α/θμιας Εκπ/σης Δ.Ορχομενού

Σύμφωνα με ανακοίνωση του Δημάρχου Ορχομενού από την Τρίτη 11 Ιουνίου 2024 ως και την Πέμπτη 13 Ιουνίου 2024 τα σχολεία της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης (νηπιαγωγεία και δημοτικά) του Δήμου Ορχομενού θα λειτουργήσουν ως και τις 11:30 π.μ.
λόγω του επικείμενου καύσωνα.
Για τον ίδιο λόγο δε θα λειτουργήσουν ούτε τα ολοήμερα τμήματα των σχολείων.

Απόφαση Δημάρχου Ορχομενού