Ένας από τους βασικούς άξονες στη δράση “Το σχολείο στην εποχή των εικόνων: Μαθαίνοντας χωρίς … λέξεις” με την οποία συμμετέχει το 4ο Δημοτικό Σχολείο Τυρνάβου στο πρόγραμμα “Μαθαίνουμε Παρέα” είναι η καλλιέργεια του Οπτικού Γραμματισμού.

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ 1: “Τα παιδιά εξερευνούν την πόλη τους”

Η δραστηριότητα στοχεύει στο να φέρει τα παιδιά πιο κοντά στο περιβάλλον τους και να συγκεκριμενοποιήσουν με μαθησιακές δραστηριότητες το αισθητικό δυναμικό του αστικού βιοκόσμου, ώστε να προκύψουν δυνατότητες για έναν αισθητικό αλφαβητισμό.

“Ηλεκτρονική ξενάγηση στην πόλη μας”

Στους μαθητές “ανατίθεται” εκ μέρους του Δήμου της πόλης να δημιουργήσουν μια δική τους “Ηλεκτρονική ξενάγηση στην πόλη μας”, φωτογραφίζοντας  σημεία μέσα στην πόλη από διαφορετικές πλευρές και στη συνέχεια να δημιουργήσουν τη δική τους παρουσίαση χρησιμοποιώντας προτεινόμενες ηλεκτρονικές πλατφόρμες.

Μετάβαση στο padlet.com