Screenshot 17 Screenshot 21 Screenshot 20 Screenshot 19 Screenshot 18“Every child is an artist. The problem is how to remain an artist once we grow up”.
Pablo Picasso

Τα έργα τέχνης των μαθητών του 2ου δημοτικού σχολείου Θέρμης. Η έμπνευση φέτος στο σχολείο είχε όνομα: Κλειώ Βρανίτσα, σ΄ ευχαριστούμε!

psathinokapelonikolaoslytraΝικόλαος Λύτρας, Ψάθινο καπέλο, περ. 1923-26, Εθνική Πινακοθήκη

Ο Σύλλογος Διδασκόντων και η Διεύθυνση του Σχολείου εύχονται σε όλους, μικρούς και μεγάλους, Καλό Καλοκαίρι!

etwinninglogoflat

Για άλλη μία χρονιά εκπαιδευτικοί του σχολείου οργάνωσαν, συμμετείχαν και υλοποίησαν έναν σημαντικό αριθμό προγραμμάτων etwining.Πρόκειται για συνεργατικές δράσεις όπου σχολεία από τουλάχιστον 2 και συχνά πολύ περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες, κάνοντας χρήση εργαλείων Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνιών συνεργάζονται ώστε να αποκομίσουν παιδαγωγικά, κοινωνικά και πολιτισμικά οφέλη για τους μαθητές τους. Περισσότερες πληροφορίες για κάθε ένα από τα προγράμματα και τα αποτελέσματα της δουλειάς των παιδιών μπορείτε να βρείτε επιλέγοντας από το menu τη σελίδα υπό τον γενικότερο τίτλο “ΚΑΙΝΟΤΟΜΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ etwining”–> “etwining 2023-24” και στη συνέχεια την τάξη που σας ενδιαφέρει.

Την Παρασκευή 14 Ιουνίου, ημέρα λήξης των μαθημάτων, δεν θα πραγματοποιηθούν μαθήματα. Η Πρωινή Ζώνη και το Ολοήμερο δεν θα λειτουργήσουν. Οι εκπαιδευτικοί θα πραγματοποιήσουν ενημέρωση για την πρόοδο των μαθητών και θα παραδώσουν  τους τίτλους Προόδου- Σπουδών (στους μαθητές/τριες της ΣΤ’ Τάξης τα απολυτήρια τους) από τις 8:15 έως τις 10:00 π.μ.

Καλό Καλοκαίρι σε όλους!

Περιηγηθείτε στον χώρο του σχολείου και θαυμάστε τα έργα των παιδιών

Όλο το σχολείο, όλες οι αίθουσες, οι τοίχοι και τα παράθυρα των διαδρόμων, οι πίνακες ανακοινώσεων, το γυμναστήριο, οι σκάλες μεταμορφώθηκαν από την  εκπαιδευτικό των Εικαστικών κ. Κλειώ Βρανίτσα σε έναν ανοιχτό εκθεσιακό χώρο που φιλοξενεί τις πανέμορφες δημιουργίες των παιδιών. Σας καλούμε να την επισκεφτείτε όχι μόνο τη τελευταία ημέρα αλλά και την Τρίτη πριν και μετά τη γιορτή της αποφοίτησης της ΣΤ΄ τάξης.

MAMAGAIA5 IMG 68b71d1f96f347217b9d66d5c218d79e V MAMAGAIA1MAMAGAIA6

Πέρασαν 3 μήνες και κάτι από τότε που οι μαθητές/τριες  του Β1 ξεκίνησαν να υλοποιούν σε συνεργασία με την περιβαλλοντική οργάνωση ΜΑΜΑΓΑΙΑ το πρόγραμμα WONDER Waste Management που στόχο έχει να βελτιώσει τη διαχείριση απορριμμάτων στα σχολεία. Συνεχίστε την ανάγνωση

Screenshot 14

Μία ακόμη διάκριση για τα παιδιά της Ε ́ και ΣΤ ́ τάξης του Σχολείου μας που συμμετείχαν στον γλωσσικό διαγωνισμό που διοργανώνεται κάθε χρόνο υπό την αιγίδα του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης  του Εθνικού Καπποδιστριακού Πανεπιστημίου. Οι μαθητές και μαθήτριες που διακρίθηκαν στον φετινό διαγωνισμό του Κλείταρχου είναι οι:

• ΧΑΤΖΗΔΑΝΔΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ Ε1
  • ΚΕΣΙΣΟΓΛΟΥ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΣΤ1
  • ΣΟΛΟΜΩΝΙΔΗΣ ΑΝΔΡΟΝΙΚΟΣ ΣΤ1
  • ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΔΟΜΝΙΚΗ ΣΤ2
  • ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΣΤ3
  • ΠΑΤΙΚΑ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΣΤ3
  • ΣΤΑΓΚΩΝΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ ΣΤ3.

Μας κάνετε πολύ περήφανους. Συγχαρητήρια!

ΤΑΧΙ Δ Δ1

Το καλοκαιράκι έφτασε και στο μυαλό όλων μας υπάρχει η ξεκούραση, η ξεγνοιασιά, το παιχνίδι και τα μπάνια στη θάλασσα. Μην ξεχνάμε όμως ότι κρύβονται κίνδυνοι που αφορούν την υγεία του δέρματος. Η κ. Παρασκευή Θεοχάρη, επισκέπτρια υγείας από το Κέντρο Υγείας Θέρμης, βρέθηκε στο σχολείο μας τη Δευτέρα 3/5/2024 Συνεχίστε την ανάγνωση

Σας γνωρίζουμε ότι, λόγω της διενέργειας των εκλογών για την ανάδειξη των μελών του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου της 9ης Ιουνίου 2024, τα σχολεία της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης δεν θα λειτουργήσουν την Παρασκευή 7 Ιουνίου 2024 και τη Δευτέρα 10 Ιουνίου 2024.